Jídlo je o třetinu dražší, v Asii hrozí hlad

Hongkong – Světové ceny potravin letí vzhůru. Za leden a únor vzrostly meziročně o 30 procent a hrozí, že miliony Asiatů kvůli nim postihne extrémní chudoba. Varuje před tím Asijská rozvojová banka (ADB). Drahé potraviny podle ní ohrozí i ekonomický růst v asijských zemích. Jako paradox pak působí zprávy z Velké Británie, kde tuny nezávadné čerstvé produkce končí na skládkách.

V mnoha asijských ekonomikách se vyšší ceny projevily desetiprocentní potravinovou inflací. Podle ADB to znamená, že se 64 milionů lidí může dostat pod hranici chudoby. Zhorší se tím i životní úroveň rodin, které už v chudobě žijí.

Ceny potraviny rostou kvůli dražší ropě, výpadkům produkce po špatném počasí a kvůli omezením exportu několika producentských států. Pokud vyšší ceny potravin a ropy přetrvají po zbytek roku, mohly by snížit ekonomický růst Asie až o 1,5 procentního bodu.

Potraviny v ČR by mohly zlevnit až v druhé polovině roku

Světové obilnice nejsou kvůli nebývalému suchu zdaleka tak plné, jak se čekalo. V Evropě láme cenové rekordy skoro všechno zboží, především pak maso. V českých obchodech se situace obrátí nejdříve na konci roku. „Myslím, že ceny potravin v České republice porostou v průběhu celého prvního půlroku, možná ještě chvíli poté. Jak to bude dál, uvidíme podle toho, jak dopadne jednak česká, jednak evropská, zejména globální sklizeň zemědělských surovin v letošním roce,“ vysvětlil agrární analytik Petr Havel.

Současně se na Velkou Británii snesla vlna kritiky poté, co vyšlo najevo, že až milion a půl tun čerstvých potravin ročně je určeno na skládku, ačkoli se měly dostat na pulty obchodů. „Supermarkety se snaží předejít tomu, aby lidé kupovali horší zboží. Raději při výběru u dodavatele řeknou - ne, tahle mrkev není dost pěkná - a zboží se tak vyhodí, ještě než ho řetězec vůbec dá do prodeje,“ říká analytik UBS Paul Donovan.

Vyšší ceny surovin se projeví především v Asii

Některé země zasáhne situace víc než ostatní. Například inflace v Singapuru je na potraviny velmi citlivá, protože městský stát musí většinu potravin dovážet. Jižní Korea, kde tvoří potraviny relativně malou část spotřebního koše, naopak zvládne situaci lehce.

Rychlý růst cen potravin je vážnou brzdou regionu, který se rychle vzpamatoval ze světové ekonomické krize. Inflace cen potravin poznamená v Asii zejména chudé rodiny, protože na potraviny dávají až 60 procent příjmů. V rozvíjejících se zemích Asie žijí dvě třetiny chudých světa, zhruba 600 milionů lidí, kteří mají na den 1,25 dolaru a méně.

Nicolas Sarkozy hodlá potravinový problém během francouzského předsednictví uskupení G20 řešit jako prioritní. Pokud ceny do konce roku neklesnou, ekonomika přinejmenším v Asii zpomalí.

Světové ceny potravin se za únor zvýšily meziročně o 34,2 procenta a za leden o 28,4 procenta, uvádí index Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO). Organizace varovala, že 29 zemí v Africe, Asii, na Blízkém východě a v Latinské Americe bude potřebovat potravinovou pomoc.