Díra v zákonech – potřební nedosáhnou na podporu

Loučovice (Českokrumlovsko) – V rámci úsporných opatření utáhla vláda od ledna opasky i nezaměstnaným. Ti, kteří dostali od bývalého zaměstnavatele odstupné, nedostanou po dobu, za kterou jim odstupné přísluší, podporu. Jenže v zákoně je díra. Úřady práce nezkoumají, zda zaměstnavatel bývalým pracovníkům odstupné skutečně vyplatil. Právě na to doplatili i bývalí zaměstnanci papíren v Loučovicích na Českokrumlovsku.

Sám krach papíren se 125letou tradicí byl pro Loučovice, které se už tak potýkaly s vysokou nezaměstnaností, rána. Vzápětí přišla další. Desítky bývalých zaměstnanců loučovických papíren se ocitly zcela bez peněz. I na základní potraviny si musí půjčovat, kde se dá. Jejich bývalý zaměstnavatel, který zkrachoval a před koncem loňského roku jim rozdal výpovědi, jim do výplatnic zahrnul i tříměsíční odstupné. Doposud ho ale dělníkům nevyplatil. I když odstupné je jen na papíře, připravilo dělníky na tři měsíce o nárok na podporu v nezaměstnanosti.

„Zákony na ně (odstupné) nahlíží, jako že bylo vyplaceno, tím pádem přišli o všechny možnosti, jak čerpat sociální dávky,“ popsal situaci propuštěných dělníků starosta Loučovic Jan Kubík (nezávislý). Na práci v papírnách přitom byly mnohdy závislé celé rodiny.

Video Reportáž Petra Šuleře
video

Reportáž Petra Šuleře

Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09) sice tvrdí, že se bývalí zaměstnanci papíren mohou obrátit na úřad práce a ten jim vyplatí náhradní částku, podle úředníků a starostů řešení ale tak jednoduché není. Záchranné ustanovení, jenž má ministr na mysli, se vztahuje pouze na zaměstnance firem, které jsou v insolvenci maximálně několik měsíců. Jenže to není případ loučovických papíren.

Ke krachu papíren přispěla hospodářská krize

Před ukončením výroby byla firma v úpadku přes dva roky. Do špatné finanční situace se dostala kvůli růstu cen energií a vstupních surovin i kvůli hospodářské krizi. Soud ale v roce 2008 povolil papírnám reorganizaci. Podnik v reakci na to utlumil výrobu a vedení se snažilo najít nové trhy. To se mu ale nezdařilo, a tak museli závod opustit i poslední zaměstnanci.

Bývalým zaměstnancům papíren, kteří se nyní ocitli bez peněz, se snaží pomoci obec. Oslovila řadu státních institucí i právníků. Jenže cest ze složité situace mnoho není. Podle úřadu práce by se měla chyba, jež brání vyplacení podpory lidem, kteří jsou na ní závislí, ze zákona odstranit. Změnit by přitom stačilo jedinou větu. „Tam by stačilo, aby bylo uvedeno 'pokud bylo vyplaceno odstupné' a problém by byl odstraněn,“ uvedl ředitel Kontaktního pracoviště Český Krumlov František Petera.

Lidem propuštěným z loučovických papíren teď nezbývá nic jiného než čekat na první podporu. Tu by měli dostat v květnu. Na pokrytí dluhů, které si nuceně nadělali v posledních měsících, to podle nich ale stačit nebude.