Nokia propustí ve světě 4000 lidí

Helsinky - Finský výrobce mobilních telefonů Nokia chystá propouštění. Do konce příštího roku zruší ve světě 4 000 pracovních míst. Firma potřebuje snížit náklady kvůli tvrdé konkurenci na trhu s chytrými mobily. Většina zrušených pracovních pozic se bude týkat Dánska, Finska a Británie. Nokia převede 3 000 ze svých zaměstnanců na poradenskou firmu Accenture, která bude zajišťovat služby pro systém Symbian a telefony s tímto softwarem.

Nokia v poslední době hodně ztrácí na přední výrobce chytrých telefonů jako například HTC, Apple či Samsung. V únoru se proto podnik dohodl na spolupráci s americkým Microsoftem a začne vyrábět telefony s jeho operačním systémem Windows. Nový plán ale přinese i vlnu propouštění.

Stephen Elop, prezident firmy Nokia:

„Celkově přijdou o práci čtyři tisíce lidí. Z toho necelá polovina, zhruba 1 400, bude z Finska. Rozhodli jsme se tak na základě různých posudků.“

Nokia má ve Finsku 13 tisíc zaměstnanců. Kromě toho se bude propouštět ještě v Dánsku a Británii. Tento krok by měl přinést roční úspory až miliardu eur, v přepočtu zhruba 25 miliard korun. Další tři tisícovky zaměstnanců pak Nokia převede pod poradenskou firmu Accenture, která bude zajišťovat služby pro nové smartphony.

Připravovaný plán by měl začít platit už od příštího roku. Šéf Nokie dodal, že teď spolupracují se zaměstnanci a partnery na přípravě rekvalifikačního programu pro své talentované pracovníky.