Bolívie se raduje z dalšího naleziště zemního plynu

La Paz - Francouzská plynárenská společnost Total a její italsko-argentinská partnerská společnost Tecpetrol našly v Bolívii další zásoby zemního plynu, který v zemi platí za životně důležitou komoditu. Naleziště je od nástupu současného prezidenta Moralese v roce 2006 zatím největší. Bolívie vydělala na vývozu suroviny jen za loňský rok 1,7 miliardy amerických dolarů, což byla dosud nejvyšší částka. Zemní plyn prodává hlavně do Brazílie a Argentiny.

Totalu a Tecpetrolu se náklady zhruba 90 milionů dolarů a roční průzkum na jihovýchodě země vyplatily. Z nových nalezišť začnou čerpat v roce 2015, kdy se denní produkce zemního plynu v zemi zvýší o 6,5 milionu kubických metrů, o pět let později dokonce o 18 milionů kubických metrů.

Jean Daniel Blasco, ředitel společnosti Total v Bolívii

„Vrty jsme dělali kvůli tomu, abychom zjistili, jestli ještě rozšíříme pole Incahuasi. Studny vyvrtáme v místě Incahuasi II. Budeme nadále pokračovat v hledání dalších rezerv v této oblasti. Plníme svůj závazek a rozvíjíme plynárenství v Bolívii.“

Ze zemního plynu má radost především tamní vláda. Když v roce 2006 nastoupil do funkce prezident Evo Morales, okamžitě znárodnil plynárenské a ropné odvětví. Tím odehnal zahraniční investory a sektor začal skomírat. Nové naleziště posílí tamní zásoby plynu o 30 procent. Chudá andská země v současnosti vyrábí denně 45 milionů kubických metrů.

„Jako vždycky existují odpůrci vlády, kteří tvrdí, že zásoby zemního plynu klesají. Minulý týden jsme mluvili o tom, že máme prokázané rezervy téměř 10 bilionů kubických metrů. Díky tomuto objevu jsme se dostali na 13 bilionů. Technici pracují na nalezení dalších rezerv. To je dobrá zpráva pro všechny Bolivijce,“ říká Morales.

Firmy budou muset ještě investovat do potrubí, infrastruktury a dalšího zařízení další miliony dolarů. Státní bolivijská energetická společnost odhaduje náklady na miliardu dolarů.

Evo Morales
Evo Morales