Svatba Kate a Williama byla třetí nejdražší v historii

Londýn - Svatba Prince Williama a dnes již princezny Catherine stála podle odhadů 600 milionů korun. Nejnákladnější bylo zajištění bezpečnosti obřadu i svatebčanů. Možná nejsledovanější událost roku ale zdaleka nebyla nejdražší svatbou v dějinách – tu absolvovali Williamovi rodiče. Také řada významných osobností je schopná vynaložit za svatbu miliony. Obecně jejich náklady rostou s počtem pozvaných hostů a okázalostí celého dne.

Hvězdy showbyznysu dokáží za své svatby utratit celé jmění. Například Catherine-Zeta Jonesová a Michael Douglas se v roce 2005 vzali za 1,5 milionu dolarů. Mnozí movití nastávající manželé „investují“ například do luxusních hotelů, netradičních pozvánek, letenek pro hosty či například výzdoby.

„Je nutné si uvědomit, že většina celebrit je na tom schopná alespoň nějakým způsobem vydělat, třeba prostřednictvím fotografií, které prodají,“ říká mediální odborník Jan Zika. Tato praxe však u královských rodin nepřichází v úvahu.

Video Nejdražší svatby
video

Nejdražší svatby

Vévoda z Cambridge a Kate Middletonová se pátečním sňatkem zařadili na třetí místo nejdražších svateb. Druzí jsou překvapivě Indové Vanisha Mittal a Amit Bhatia, kteří se zúčastnili poslední královské svatby jako hosté. Ti v roce 2005 utratili za své ano v pařížském Versailles miliardu korun. První jsou stále protagonisté svatby století – rodiče Williama. Svatba Diany a Charlese se 750 miliony televizních diváků stála v přepočtu dvě miliardy korun.