Lesní tendry vyjdou na 7,6 miliardy

Praha - Po roce 2012 dosáhne předpokládaná hodnota zakázek na práce ve státních lesích přibližně 7,6 miliardy korun. Podle zástupců státního podniku Lesy České republiky se firmy během pěti let o zakázky utkají celkem na 117 územních jednotkách. Zároveň však tendr kritizují například ekologické Hnutí Duha a některé dřevozpracovatelské organizace.

Firmy, které lesy označí jako vítěze tendrů, budou zajišťovat pěstební práce, dřevo budou těžit a dále jej samy i prodávat. Soutěž je postavena na tzv. senátním systému; při něm je založen pětiletý cyklus a v každém roce se bude soutěžit na jedné pětině jednotek. Zájemci o zakázky se o ně utkají ve dvou kolech. První kolo omezí počet účastníků druhého kola na maximálně deset. Vítězem se stane ten, kdo ve druhém kole nabídne nejvyšší cenu pro danou část zakázky.

Martin Mařík, redaktor týdeníku Ekonom:

„Co se týče hodnoty tržeb za dřevo, půjde v pětiletém tendru o několik desítek miliard korun.“

Video Komentář Martina Maříka
video

Komentář Martina Maříka

Pětinu vytěženého dřeva budou vítězné firmy muset dál nabídnout prostřednictvím burzy či aukcí, aby se dřevo dostalo i na menší zpracovatele. Desetina území má být vyhrazena pro malé těžaře. Vítězové tendrů by měli být známí v polovině letošního září, uvedl generální ředitel LČR Svatopluk Sýkora.

Na tendry se snáší kritika

Nového způsobu rozdělování zakázek se obávají dřevozpracující firmy. Varují, že vzniknou regionální oligopoly. Ty pak budou rozhodovat, které ze zhruba jednoho tisíce pil v Česku práci dostanou a které ne. „Některé pily nechají zkrachovat, nedodají jim dříví vůbec, některým naopak dříví nabídnou, ale za naprosto neúnosných podmínek,“ uvedl prezident Asociace českých a moravských dřevozpracovatelů Zdeněk Valný.

Kritici tendrů navrhovali to, aby soutěž byla odložena na červen a zahájila se nová diskuse nad podmínkami tendru. Ministr zemědělství Ivan Fuksa (ODS) výzvu k odložení soutěže odmítl. „Dnes vyhlášené tendry jsou dalším úspěchem přístupu založeného na poctivé soutěži lesnických firem a významným krokem k dobré správě cenného veřejného majetku,“ poznamenal.

Lesy ČR konzultovaly podmínky tendrů s antimonopolním úřadem i protikorupční organizací Transparency International. Ta k tendru uvedla, že není diskriminační a ani výrazně neomezí hospodářskou soutěž. „Tendry na lesnické práce přinášejí jasná a férová pravidla pro všechny subjekty na trhu a celému lesnicko-dřevařskému sektoru stabilitu, dlouhodobou perspektivu a možnost efektivního plánování investic,“ zdůraznil Sýkora.

Těžaři budou lesy drancovat, tvrdí ekologové

0„Pravidla, podle kterých tisíce hektarů lesa dostane na několik let na starost vždy jedna velká firma, motivují k poškozování našich lesů. Těžařské firmy budou ve snaze o rychlý zisk používat holosečné kácení a podobné praktiky,“ zdůraznil v reakci na vyhlášení tendrů Jaromír Bláha z Hnutí Duha. Před propojením kácení stromů, prodeje dřeva a péče o les podle něj v minulosti varoval již Nejvyšší kontrolní úřad. „Jde o zdraví lesů, kam každý víkend chodí statisíce výletníků,“ dodal.

Ministerstvo však možné drancování lesů odmítá. O rozsahu a způsobu těžby nerozhodují podle něj těžaři, ale takzvané Lesní hospodářské plány zpracované Lesy ČR a schválené příslušnými orgány státní správy. Ministerstvo navíc připravuje zásadní zpřísnění kontrol nad hospodařením ve státních lesích.

V současnosti patří Lesům ČR zhruba polovina lesů v zemi, celkem to činí přes 1,3 milionu hektarů. Z nich do tendru půjde zhruba 90 procent plochy. Přibližně desetinu lesů státní podnik spravuje prostřednictvím svých pěti lesních závodů.