Dluhová krize poškodila finanční integraci v eurozóně

Frankfurt nad Mohanem - Dluhová krize v okrajových zemích eura zvrátila část pokroku dosaženého v minulých letech v integraci bankovního a finančního sektoru v eurozóně. Uvedla to dnes Evropská centrální banka ve výroční zprávě za rok 2010. Dluhová krize vypukla v Řecku počátkem loňského roku, od té doby postihla Irsko a Portugalsko a potenciálně ohrožuje Španělsko.

Evropská centrální banka ve zprávě označila za zdroj problému zhoršování na trzích státních dluhopisů i na peněžních trzích v důsledku prudkého růstu rozpočtových deficitů a státních dluhů. S tím souvisejí i zvýšené problémy bankovního sektoru. „Zhoršování veřejných financí v některých zemích se stalo pro finanční integraci v roce 2010 vážným problémem. Zejména tím byly zasaženy peněžní a dluhopisové trhy,“ píše se ve zprávě.

Banka poukázala na prudký nárůst úrokových výnosů z dluhopisů vlád ohrožených zemí, a tím i výrazné zvýšení výnosových rozdílů, tzv. spreadů, mezi obligacemi těchto zemí a dluhopisy bezpečných zemí jako Německo. Podle banky to ukazuje na přehnanou reakci trhů, což může představovat problém pro další integraci trhu státních dluhopisů.

Další příčinou ztráty části dosažené úrovně integrace byly podle Evropské centrální banky kroky vlád členských zemí eurozóny na podporu bank během finanční krize. Zpráva rovněž kritizuje jednání Evropské unie během krize a centrální banka v ní do budoucna vyzvala ke koordinovanějšímu přístupu.

Návrat k normálu potrvá

Odstraňování škod na finanční integraci může být podle centrální banky dlouhodobý proces. „Zkušenost roku 2010 ukazuje, že oživení funkční integrace po finančních otřesech let 2007 až 2008 pravděpodobně nebude nijak rychlé,“ uvádí se ve zprávě banky.

Dluhy a nedůvěra trhů ohrožuje hned několik zemí eurozóny. Kromě těch, které už musely o pomoc své zahraniční partnery požádat, je extrémně zadlužené také Španělsko, Itálie nebo Belgie. Stále častěji se rovněž hovoří o možné restrukturalizaci řeckého dluhu, což by de facto znamenalo státní bankrot země. Podle bankéře Evropské centrální banky Nouta Wellinka ale restrukturalizace nepřipadá v úvahu. Kdyby Řecko nesplatilo plně své dluhy, mohlo by ho to zcela vyloučit z finančních trhů. Wellink by se v případě nutnosti spíše klonil k prodloužení splatnosti řeckých dluhů.