Saab sehnal peníze, plánuje obnovení výroby

Amsterodam - Ztrátová švédská automobilka Saab si zajistila krátkodobé finanční prostředky. Do týdne hodlá obnovit výrobu, kterou začátkem minulého měsíce přerušila kvůli nedostatku peněz na platby dodavatelům. Dlouhodobé financování nicméně automobilka zatím zajištěné nemá, a tak se nad její budoucností stále vznáší otazník.

Výroba v Saabu stála od 5. dubna. Teď se ji díky půjčce ve výši 30 milionů eur, kterou majitel Saabu nizozemský Spyker získal od investičního fondu Gemini, zřejmě podaří obnovit. O dalším úvěru pak Spyker jedná s Evropskou investiční bankou, která mu už jednou půjčila na koupi švédské automobilky. Tentokrát by si chtěl půjčit 29,1 milionu eur.

Generální ředitel Spykeru Victor Muller se dnes za výpadky ve výrobě způsobené nedostatkem finančních prostředků na platby dodavatelům omluvil. „Učiníme vše, co je v naší moci, abychom co nejdříve obnovili důvěru v náš podnik,“ dodal.

Spyker získal Saab od americké automobilky General Motors. Na jeho koupi se oba výrobci automobilů dohodli začátkem loňského roku a Spyker GM zaplatil 400 milionů dolarů (zhruba 6,5 miliardy korun) v hotovosti a akciích. Dohoda o prodeji zachránila švédskou značku před postupným ukončením činnosti.

Mnoho odborníků se nicméně ke spojení podniků Spyker a Saab staví skepticky. Saab vyrábí automobily od roku 1949 a součástí GM se stal v roce 1989, od té doby je však téměř nepřetržitě ztrátový. Spykeru se ještě nikdy nepodařilo vykázat zisk a se ztrátou počítá i v letošním roce.