Přírodu brzy poškodí těžba ropných písků

Ottawa – Cena ropy letí vzhůru a alternativy, jak získat pohonné hmoty, nabírají na popularitě. Jednou z možností jsou ropné písky. Ne vždy se ale tuto surovinu vyplatí těžit. Náklady na její zpracování jsou totiž více než desetinásobné. V současnosti se však stávají ropné písky jedinečnou investiční příležitostí.

Ropné písky jsou jistota

Těžba ropných písků je sice drahá, přesto pro investory znamená stabilní výnos, malé riziko a jasný výhled hospodaření. Při současné ceně ropy 113 dolarů je výnos z jednoho vytěženého barelu z ropných písků kolem 50 dolarů.

Video Reportáž Jana Spilky
video

Reportáž Jana Spilky

Analytik Saxo Bank Radim Dohnal:

„Jistě dojde k vytěžení těch konvenčních zásob ropy a budeme se muset orientovat na ty ropné písky. Takže do budoucna je to určitě příležitost.“

Největší naleziště jsou přitom v zemích, pro které není těžba ropy prioritou. „Ty ropné písky se nachází v jiných zemích než běžná ropa. Jsou zejména v Kanadě, trochu ve Venezuele, trochu v Rusku a už toto vám nějakým způsobem rozprostírá to riziko, jak geografické, tak politické,“ tvrdí analytik Saxo Bank Radim Dohnal. 

Majitelem největších zásob je jednoznačně Kanada. V píscích se totiž skrývá 97 procent celkových zásob kanadské ropy. V současnosti země produkuje pouhá čtyři procenta světových zásob, a to by se mohlo v budoucnu změnit.

Životní prostředí zapláče, těžba znečistí vodu na 200 let

Jenže tento způsob získávání ropy velmi ohrožuje životní prostředí. Na jeden litr vytěžené ropy je třeba dva až čtyři litry vody, která se čerpá z přilehlých řek. Při procesu těžby se potom kontaminuje a uchovává v umělých jezerech, ve kterých se vyčistí až za 200 let. „Těžba písku je energeticky velmi náročná a produkuje více skleníkových plynu než klasická těžba, a to zhruba dvojnásobně,“ tvrdí viceprezident Shell Kanada Dave Collyer.

Jenže plány na zvyšování těžby už jsou na světě. Jedna z největších kanadských těžebních společností Oil Sands, která se právě na ropné písky specializuje, plánuje zvýšit těžbu až na 631 tisíc barelů za den. Oproti současnému stavu tak vytěží o 70 tisíc barelů denně více. Firmy jako British Petroleum nebo Shell denně běžně vytěží kolem jednoho a půl milionu barelů denně.