Britové s účty ve Švýcarsku zaplatí 50procentní daň z úspor

Curych - Britové s pěnězi uloženýmu ve švýcarských bankách zaplatí daň ze svých úspor ve výši 50 procent. Jak píše dnešní vydání deníku Financial Times, na tomto kroku se dohodly britská a švýcarská vláda. Dohoda představuje další krok v boji evropských zemí proti daňovým rájům, který vlády rozpoutaly během hospodářské a finanční krize.

Britská vláda počítá s tím, že díky nové dani vybere zhruba tři miliardy liber (81 miliard korun). Ovšem do značné míry jde o kontroverzní krok, který legitimizuje „bezejmenná“ tajná konta bohatých Britů. Vláda se tak k nim bude chovat shovívavěji než v případě obyčejných občanů. Podle zastánců 50procentní daně jde ale o pragmatický tah, který umožní získat příjmy od investorů, kteří by nejspíš nebyli odhaleni nikdy.

Zatím již stihla britsko-švýcarská dohoda vyvolat kritiku Lichtenštejnska, které je rovněž považováno za daňový ráj. Lichtenštejnsko kritizuje Švýcarsko, že jeho postup pohřbil amnestii, kterou Británie dala svým občanům s účty v knížectví před dvěma lety. Londýn již připustil, že časem se zaměří i na lichtenštejnské účty.

Švýcarsko získá lepší přístup na trh pro svoje banky

Výměnou za svoji ochotu připustit zdanění tajných účtů získá Švýcarsko lepší přístup na trh pro svoje banky. Podle Andrewa Watta, šéfa daňové poradenské společnosti Alvarez & Marsal Taxand UK, by podobná dohoda byla ještě před dvěma nebo třemi lety naprosto nemyslitelná: „Jakkoliv se vám může zdát dohoda neadekvátní, a přesto, že představuje jen malý záblesk světla, je stále úžasná.“

Řadu lidí by mohla dohoda mezi Británií a Švýcarskem donutit k tomu, že přesunou svoje finanční prostředky do některého z „bezpečnějších“ daňových rájů, například do Singapuru, Hongkongu či do Dubaje. Počet podobných území se ale stále zmenšuje jako důsledek pravidel proti praní špinavých peněz či postupné destrukce bankovního tajemství, na nichž se před dvěma lety dohodla skupina 20 největších ekonomik světa (G20).

Credit Suisse v Curychu
Zdroj: genevalunch.com