Investice do perel jako honosná jistota

Peking - Perly jsou označovány jako královny klenotů. Jejich ceny přitom poslední roky rostou, například v dobách recese, kdy investoři hledají alternativní možnosti, kam bezpečně uložit peníze. Nejvíce perel v současnosti pochází z Číny, neboť země pokrývá zhruba 90 procent globální produkce. Perly se zde pěstují nejčastěji ve velkém na místních farmách.

Perlám svědčí především klidné vody, například v zálivu Li-an na jihu čínské ostrovní provincie Chaj-nan. Na prohlídku místní farmy několikrát ročně vyjíždí manažeři největšího čínského výrobce perel, společnosti Ťing-Žun Pearls. Perly se tu pěstují na rozloze jednoho a půl hektaru.

Pro jejich růst existují v zálivu Li-an téměř ideální podmínky, jak dokládá manažer Ťing-Žun Pearls Fu Fang-jüan: „Záliv chrání hory. Ty jsou překážkou pro tajfuny a omezují jejich ničivost. Naše platformy jsou tak před větrem a vlnami chráněny. Je tu čistá voda, stabilní podnebí, teplota vody je stále kolem třiceti stupňů. Je to pro pěstování perel výborné místo.“

Čím kulatější, tím dražší

Hodnutu perly určuje její tvar. Kulaté perly jsou dražší než podélné. Důležitá je také intezita lesku perly a zda nemá na povrchu nějaké kazy. Mořské perly přitom stojí více než sladkovodní. Proto se ceny zdánlivě stejných šperků mohou lišit až o desetitisíce korun. „Mořské perly jsou téměř ideálně kulaté, zatímco sladkovodní méně. Důležitý je i lesk. Mořské perly jsou na rozdíl od sladkovodních daleko zářivější. Rozdíl poznáte i podle této díry. Mořské perly mají jádro, ale sladkovodní ne,“ říká ředitelka muzea perel Chuang Žun-čchiung.

Jako ornament se perly v Číně používají již čtyři tisíce let. V minulosti je lovili potápěči v hlubinách a perly byly nesmírně vzácné. Dodnes je tak doprovází aura exotiky, jediněčnosti a výsostnosti. „Perly se považují za vznešený dar. V minulosti je používaly hlavně dámy z královských rodů. Ani dnes si je mnoho lidí nemůže dovolit. Jsou symbolem ženských hodnot. I dnes, kdy se perlový průmysl rychle rozvíjí, jsou dobré perly vzácné a drahé. Ladí s ženskou krásou, která je oduševnělá a důstojná. To je jedinečnost krásy perel. Proto mají perly mezi šperky zvláštní postavení,“ uzavírá ředitel firmy Ťing-Žun Pearls Čou Šu-li.

Jak vzniká „ušlechtilá“ perla

Práce na perlových farmách probíhá v jednoduchých plovoucích dílnách. Na platformu se po celý den přivážejí ústřice, které jsou pro tento účel speciálně pěstovány. Dělnice z ústřic nejdříve odstraní řasy, lišejníky a vnější parazity. Druhá skupina žen pak vyřadí ústřice, které jsou poškozené, nemocné nebo uhynulé a pootevřou skořápky těch zdravých. V klíčovém kroku procesu pak pracovnice implementují do každé ústřice malé jádro vyrobené z perleťového prášku. Jde o zásah do živého organismu a ústřice jsou v průběhu zasazení jádra desinfikovány antibiotickým roztokem, aby se předešlo infekci a aby se rychleji hojily.

Ústřice s implementovanými jádry jsou pak v sítích zavěšeny do třímetrové hloubky. Tady se tři týdny po operaci hojí a pak jsou přemístěny do hloubky osmnácti metrů. Na jádru se postupně vytvářejí další perleťové vrstvy a dospělé perly se sklízejí po dvou až třech letech, většinou mezi prosincem a únorem. Z nekvalitních perel se vyrábí perlový pudr, z dobrých perel pak klenoty, jako třeba náušnice, prsteny nebo náhrdelníky.

Perly
Perly
Více fotek
  • Perly autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/26/2517/251661.jpg
  • Čínští rybáři autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/26/2517/251653.jpg
  • Pěstování perel autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/26/2517/251657.jpg