Zelený ostrov: Obří pohledávka za Sazkou neplatí

Praha – Více než osmimiliardová pohledávka za společností Sazka, kterou přihlásil dnes už bývalý šéf výkonného výboru občanského sdružení Zelený ostrov (OSZO) Jan Boháč, neplatí. Shodla se na tom dnes valná hromada sdružení, které je majitelem firmy Bestsport provozující pražskou O2 arenu. Bestsport je podle dnešního rozhodnutí Městského soudu v Praze v úpadku.

Sdružení Zelený ostrov vlastní akcionáři Sazky, tedy sportovní svazy, a někteří členové sdružení hned po podání pohledávky upozorňovali, že OSZO právo na přihlášení pohledávky nemá.

„Členové OSZO vnímají neplatné podání pohledávky jako přímé ohrožení majetku sportovních sdružení. Jestliže se ještě nedávno zdálo, že krach je to nejhorší, co se může v souvislosti se Sazkou stát, nyní je situace ještě dramatičtější. Protiprávní pohledávka může ve svém důsledku zadlužit sportovce na mnoho let dopředu,“ uvedl mluvčí Českého olympijského výboru Alexandr Kliment.

Video Bestsport v úpadku
video

Bestsport v úpadku

O platnosti pohledávky rozhodne soud

Spolu s Boháčem podepsali pohledávku šéf Českého svazu tělesné výchovy Pavel Kořan a prezident Asociace tělovýchovných jednot Jaroslav Němec - tedy lidé blízcí šéfovi Sazky Aleši Hušákovi. O tom, zda je či není platná, teď zřejmě budou rozhodovat soudy.

Sám Kořan tvrdí, že dnešní vyjádření valné hromady Zeleného ostrova je neplatné, protože podle stanov sdružení není zvolena výkonná rada, tím pádem je jeho zástupcem stále Jan Boháč. "Ti, kteří se nyní snaží za
OSZO vystupovat, k tomu nemají žádné oprávnění a v současnosti je Občanské sdružení Zelený ostrov nefunkční," dodal Kořan.

Seznam všech pohledávek předá soud insolvenčnímu správci Josefu Cupkovi. Ten je rozdělí na sporné a nesporné a jejich soupis by měl předložit 15 dní před prvním zasedáním věřitelského výboru, tedy 11. května. Přihlášení pohledávek z dluhopisů je důležité kvůli tomu, že při první schůzi věřitelů 26. května bude mít největší slovo věřitel s největším procentem pohledávek.

Zatímco proti nesporným pohledávkám není odvolání, u sporných se může spustit takzvané incidenční řízení, kdy se majitel sporné pohledávky může hájit proti verdiktu správce. Pokud by se však ukázalo, že pohledávka není oprávněná, bude muset majitel pohledávky požadovanou sumu do majetkové podstaty doplatit.

Provozovatel O2 areny je v úpadku

Zelený ostrov vlastní provozovatele pražské O2 areny - společnost Bestsport, kterou dnes Městský soud v Praze poslal do úpadku. Insolvenční návrh na sebe podala sama firma kvůli tomu, že Sazka, která je rovněž v úpadku, je jak ručitelem závazků Bestsportu, tak i jejím největším věřitelem. Podle mluvčího Sazky Jana Tuny Bestsport připravuje návrh na reorganizaci společnosti při zachování standardního provozu O2 areny. V té by se tak měly uskutečnit všechny plánované akce a další budou oznámeny.

Právě problémy se splácením výstavby O2 areny byly hlavní příčinou situace kolem Sazky. Soud způsob jejího řešení zatím nestanovil, všeobecně se ale předpokládá, že povolí reorganizaci. Tuzemská loterijní jednička by tak nadále fungovala podle soudem schváleného plánu, na jehož vypracování se obvykle podílejí věřitelé, dlužník a insolvenční správce.