Trh s luxusem a uměním opět zažívá boom

New York - Trh s luxusním zbožím se už podle všeho vyrovnal s následky hospodářské krize. Loňské tržby za šperky, hodinky nebo třeba kosmetiku překonaly dokonce ty z roku 2007, což bylo poslední období před příchodem celosvětové recese. Na zlepšování situace ukazuje i rostoucí zájem o dražby moderního umění. Aukční síně v New Yorku nabídnou 10. a 11. května díla velikánů moderního umění za miliardu dolarů. Zájem o umění po předloňské  finanční krizi rychle stoupá. K vysokému růstu navíc výrazně přispěli noví sběratelé z Číny.

Po slabých letech přišel loni opět boom na trhu s luxusem. Podle agentury Bain & Company si vloni elitní značky připsaly obrat ve výši 172 miliard eur. Trh táhly především vánoční nákupy, přičemž zlepšení přišlo hlavně v Evropě a Spojených státech.

„Trh je zpět nad úrovní před recesí, proto nastalo plné oživení proti krizi z let 2008 a 2009,“ uvedla agentura. A firma v hodnocení trhu s luxusním zbožím předpokládá, že dál poroste. Nic podle ní nenasvědčuje tomu, že by měl přijít další hospodářský propad, a tak v letošním roce čeká rekordní obrat až 185 miliard eur.

Video Reportáž Lucie Edrové
video

Reportáž Lucie Edrové

Reportáž Lucie Edrové

4.5.2011

Tržby za luxus opět nahoře

Lidé opět prahnou po umění a nebojí se za něj zaplatit

Newyorská aukční síň Sotheby´s se chystá dražit díla dvou velikánů moderního umění – Andyho Warhola a Pabla Picassa. Představitelé dražby doufají, že tentokrát aukce překoná rekord z loňska, kdy za Picassův obraz Akt, zelené listy a busta kupec zaplatil 106 milionů dolarů.

Ředitel impresionistického a moderního umění v síni Sotheby's Simon Shaw:

„Bude to opravdu zajímavý prodej - celkem 59 položek za odhadem více než 150 milionů dolarů. Nabídneme čtyři ohromně vzrušující díla, pravda muzejní kvality, které pocházejí ze soukromých sbírek dlouholetých klientů Sotheby´s. Tyto nebyly po celá desetiletí na trhu k vidění.“

Vysoká částka by mohla padnout i za autoportrét Andyho Warhola z roku 1986. Dokončil ho krátce před svou smrtí. Cena se odhaduje na 40 milionů dolarů. „Tohle je poslední velký autoportrét, který je v soukromých rukou. Celkem jich bylo sedm a dalších šest v muzeích. Je velkou událostí, když se na trh dostane jakákoli práce takového velikána. Zvláště když je ve skvělé kvalitě. Jeden z jeho nejlepších obrazů přichází v době, kdy se investoři honí za kvalitními díly,“ vysvětluje ředitel poválečné sekce dražební síně Christie´s Brett Gorvy.

Umění považují stále častěji investoři za jedno z možných východisek, jak ochránit svůj majetek před inflací a nestabilitou finančních trhů. Peníze do něj proudí hlavně z Ruska, Hongkongu nebo Číny.