Na zvýšení DPH stát nevydělá skoro nic

Praha – Na zvýšení daně z přidané hodnoty stát nevydělá a na důchodovou reformu mu nezbude skoro nic. Píše to dnešní Mladá fronta Dnes. Změna DPH má přinést 22 miliard korun, ministerstva ale spočítala, že zhruba devět miliard budou činit výdaje spojené se zvýšením daně a dalších 11 miliard spolknou úlevy a výhody, kterými politici provedení reformy podmínili.

Sazba DPH má příští rok vzrůst z deseti na 14 procent, další rok se sjednotí na 17,5 procenta. Žádnému z resortů nevyšlo, že by na sjednocení daně vydělal. Státní instituce utratí více za své nákupy, třeba za stavební úpravy, nákup tepla nebo ubytovacích služeb. Na ně se dosud vztahuje snížená desetiprocentní sazba.

Přímé náklady budou tvořit povinné zvyšování důchodů kvůli vyšší inflaci a vyšší výdaje na dávky pro nízkopříjmové skupiny obyvatel. Zdravotním pojišťovnám, které hospodaří s veřejnými penězi, se také prodraží výdaje za léky a zdravotní pomůcky. Zvýšení DPH koalice podmínila také vyššími úlevami na daních pro rodiny s dětmi a možností poslat část důchodového pojistného vlastním rodičům.

Peníze z DPH mají podle koaliční dohody jít na velkou důchodovou reformu. Mají nahradit výpadek způsobený odklonem peněz do nově zavedených soukromých penzijních fondů. Za stávající situace tak změna daně nepřinese skoro nic.