V Evropě se ukrývají obří zásoby plynu, vystačí na 60 let

Brusel - Složité vyjednávání s Ruskem a východoevropskými státy a výpadky v dodávkách plynu do Evropy v chladných zimních měsících by se mohly poměrně brzy stát věcí minulosti. Evropa by si totiž mohla svou poptávku zajistit vlastní těžbou, a to až na 60 let. Na starém kontinentě jsou totiž obrovské zásoby zemního plynu. Píše o tom dnes deník Financial Times s odvoláním na studii americké US Energy Information Administration. Současné technické možnosti přitom umožňují takzvaný břidlicový plyn vytěžit.

Několik světových plynařských koncernů v Evropě si již zajišťuje půdu pro budoucí těžbu. Americký Chevron chystá těžbu v Polsku, kde již do nájmu získal zhruba 400 tisíc hektarů pobřežních vod. Exxon Mobil už dokonce dokončil šestý vrt na severovýchodě Německa. „Nekonvenční těžba plynu by se v období mezi lety 2015 až 2030 mohla stát velkou výzvou pro tradiční exportéry, jako je Rusko,“ uvádí zpráva US Energy Information Administration.

Podle analytika společnosti Cyrrus Jana Procházky ale není přílišný optimismus na místě. Závislosti na Rusku se evropské země nezbaví, dodal. Problémem je podle něj osídlenost míst s možným výskytem plynu: „Mapa nalezišť a mapa osídlenosti se nedají dát dohromady.“

Video Zásoby plynu
video

Zásoby plynu

Zásoby plynu

0605

Komentář Jana Procházky

Těžaři se ale budou muset vypořádat s určitými problémy, které představují dopady těžby na životní prostředí. K těžbě takzvaného břidlicového plynu je třeba daleko více vrtů než u těžby klasického zemního plynu. Do vrtu se navíc pod velkým tlakem vstřikují chemikálie a další komponenty jako písek, aby se plyn uvolnil z horniny.

Zásoby mají i USA

Evropa přitom není jediným kontinentem, který by se díky břidlicovému plynu mohl zbavit závislosti na dovozu. Zpráva odhaduje obrovské zásoby plynu i ve Spojených státech, kde těžba břidlicového plynu už dávno není žádným ojedinělým jevem, ale velmi prosperujícím oborem. USA z břidlic pokrývají pětinu své celkové těžby, nová naleziště by jim mohla zajistit úplnou soběstačnost.

Jurij Trutněv, ruský ministr přírodních zdrojů:

„Máme s plynem z břidlice problém. To není jen názor můj, ale i názor Gazpromu.“

Ve Spojených státech je pro firmy navíc výrazně jednodušší zajistit půdu pro těžbu, k níž na rozdíl od mnoha evropských zemí patří i podzemní zásoby plynu či ropy. V Evropě je běžné, že práva na těžbu vlastní stát a určuje si za ně také nemalé poplatky. „Proti Spojeným státům Evropa postrádá detailní a spolehlivou geologickou studii, která komplikuje odhady pro těžbu nekonvenčního plynu,“ uvádí zpráva.

Plány na těžby břidlicového plynu už začaly měnit strategii ruského energetického gigantu Gazprom právě především s ohledem na vývoj ve Spojených státech. Boom nekonvenčních zdrojů plynu pomohl Spojeným státům v posledních několika letech prudce zvýšit produkci a loni USA poprvé od roku 2001 v těžbě plynu předstihly Rusko. Ruskou produkci přitom zasáhl propad poptávky v Evropě, kterou oslabila hluboká ekonomická recese, a zákazníci v západní Evropě se začali orientovat na dovoz levnějšího zkapalněného plynu (LNG).

Podle analytiků dokonce boom nekonvenčního plynu v USA prakticky zmařil pětiletý plán Gazpromu získat na americkém trhu plynu pomocí exportu LNG desetiprocentní podíl.

Těžba břidlicového plynu
Zdroj: ČT24
Autor: Vojtěch Rejl