Odbory se vrací na jednání tripartity

Praha - Odboráři rozhodli, že se zapojí do jednání tripartity o reformách. Schůze s vládou a zaměstnavateli je naplánovaná na 20. května, tedy den před chystanou demonstrací. Tu odbory neodvolají, jestli kabinet reformní zákony sociální a zdravotnické oblasti nepřepracuje. V tomto případě hodlají přistoupit k radikálním protestním akcím, jak uvedl šéf Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Jaroslav Zavadil.

Poslední jednání tripartity o reformách se konalo už 21. dubna, ovšem odboráři jej na protest opustili. Stěžovali si na to, že vláda nebere jejich výhrady k reformám vážně a že jim předkládá k debatě často návrhy, které sama už schválila. Vedení největší odborové centrály jednalo dnes o dalším postupu několik hodin. Dnešní ranní jednání s premiérem Petrem Nečasem podle něj nebylo jednoduché. Cílem odborářů ale je jednat do poslední chvíle, uvedl Zavadil.

Jaroslav Zavadil, šéf ČMKOS

„Samotné jednání (odborářů) bylo dlouhé a hektické. Názorové hladiny byly rozdílné, jsou tu svazy s radikálními postoji.“

Video Telefonát Jaroslava Zavadila
video

Telefonát Jaroslava Zavadila

Zavadil upozornil, že pokud se situace nezmění, „demonstrací to nemůže končit“. Označil ji za poslední varování před případnými dalšími akcemi. Ty ale nechtěl přiblížit. Odbory zaměstnanců v dopravě už dřív mluvily o možné stávce.

Odboráři sepisují otevřený dopis premiérovi

Přestože někteří předáci volali po razantnějším postupu už teď, ČMKOS jako celek zatím sází na jednání a do 21. května razantní kroky podle svého šéfa Zavadila nepodnikne. Premiérovi také pošle otevřený dopis, v němž vysvětlí své výhrady k chystaným reformám.

S Nečasem se Zavadil a šéfka zdravotnických odborů Dagmar Žitníková setkali také dnes při neformálním jednání. Podle Zavadila předseda vlády na některé výhrady odborů reagoval pozitivně. „Pořád je to ale zásadní. Požadujeme stažení a přepracování sociální reformy,“ zdůraznila po setkání Žitníková. Dodala, že premiér na schůzce prohlásil, že principy reforem jsou v pořádku a je ochoten jednat jen o dílčích změnách.

Miroslav Kalousek, ministr financí:

„Je samozřejmě možné hledat dohodu o nějakých parametrech. Není možné ustoupit od základních systémových změn. To, na co apelují odbory, je nesouhlas vůbec s principem těch reforem. A tam se obávám, že k dohodě nemůže dojít.“

ČMKOS jako největší odborová centrála v zemi má k vládním reformním záměrům výhrady. Odmítá je i druhá centrála Asociace samostatných odborů. Kritika padá na důchodovou, zdravotnickou, sociální i daňovou reformu. Podle předáků by zhoršily život v Česku a mají jen vytahat další peníze z kapes lidí.

Odboráři demonstrují proti úsporám
Zdroj: ČTK
Autor: Luboš Pavlíček