Ministerstvo financí poslalo spořitelnám doplatek na podpory

Praha - Stavebním spořitelnám přišly tento týden na účet od ministerstva financí peníze na většinu zbylé státní podporu za loňský rok. Jedná se o zhruba 5,2 miliardy korun, které ministerstvo původně nevyplatilo díky padesátiprocentní srážkové dani. Tu ovšem Ústavní soud na konci dubna zrušil. Peníze následně připíšou spořitelny na účty klientů.

Resort financí již v dubnu vyplatil 5,25 miliardy korun na podpoře stavebního spoření. Poté v květnu poslalo ministerstvo dalších zhruba 5,25 miliardy korun. V červenci pak spořitelny dávají resortu dodatečná vyúčtování, na základě kterých by mělo vyplatit dalších 600 až 800 milionů. „Udělali jsme to nejrychleji, jak to bylo možné. Chceme, aby klienti měli své peníze co nejdříve na účtech,“ zdůvodnil mluvčí úřadu Ondřej Jakob.

Na konci dubna Ústavní soud kvůli zneužití stavu legislativní nouze zrušil úsporné změny ve stavebním spoření. Vládní novela snižovala státní podporu stavebního spoření z dosavadních 15 procent na deset procent z uspořené částky, a to s účinností od 1. ledna 2011 u všech smluv bez ohledu na datum jejich uzavření. Dále norma zavedla zvláštní padesátiprocentní sazbu daně z poskytnuté zálohy státní podpory v roce 2010. Právě toto mimořádné zdanění je protiústavní, jak rozhodl Ústavní soud.

Kalousek přišel na vládu s úsporným návrhem znovu

Na středeční jednání vlády šéf ministerstva financí Miroslav Kalousek předložil totožný zákon měnící systém stavebního spoření. Kromě padesátiprocentní srážkové daně ponechal v zákoně všechna úsporná opatření. Jde o snížení státní podpory na maximálních 2000 korun a zdanění úroků ze stavebního spoření.

Na připsání státní podpory na účty klientů mají stavební spořitelny měsíc. Peníze se ovšem klientům úročí ode dne, kdy finanční ústavy peníze obdrží. Státní podporu stavebního spoření nyní čerpá asi pět milionů Čechů, loni ze státního rozpočtu putovalo na státní podporu za rok 2009 přes 11,7 miliardy korun.

Miroslav Kalousek
Zdroj: ČTK
Autor: Kateřina Šulová