ČEZ - štědrý sponzor státního rozpočtu

Praha - Na dani z příjmu právnických osob stát získal v roce 2010 nejvíce stejně jako v předchozích letech od elektrárenské společnosti ČEZ. Následovala Česká spořitelna a telekomunikační operátor T-Mobile. Vyplývá to z žebříčku, který každoročně sestavuje ministerstvo financí jako ocenění podniků, které se nejvíce podílejí na plnění veřejných rozpočtů.

Zatímco ČEZ své prvenství z předchozího roku obhájil, minule čtvrtá Česká spořitelna na druhé příčce vystřídala telekomunikačního operátora Telefónica O2, který spadl na šesté místo. T-Mobile na třetí pozici meziročně poskočil o tři místa, v daních za rok 2009 byl šestý. Čtvrté místo obsadila Česká pojišťovna, pátým největším plátcem daně v roce 2010 se stala Komerční banka.

Martin Novák, ředitel divize finance, ČEZ

„Tahle cena pro nás znamená svým způsobem uznání našeho úspěchu, protože když platíte nejvíce daní, tak to znamená, že máte největší zisk.“

Video Největší plátci daní tématem Ekonomiky ČT24
video

Největší plátci daní tématem Ekonomiky ČT24

„Jde o symbolické ocenění dvaceti právnických osob, které se podílejí více než 30 procenty na celkovém inkasu daně z příjmů právnických osob,“ uvedl ministr financí Miroslav Kalousek. „Pokud někdo poctivě pracuje a vedle toho ještě plní tak nepříjemné povinnosti, jako je placení daní, tak se mu zaslouží říct 'děkuji',“ dodal.

Kdo si ale myslí, že výherci dostanou za první místa v žebříčku hodnotné ceny, je na omylu. „Ten večer je symbolický, nikdo nic nevyhrává. Na dotazy, co vyhrál vítěz, odpovídám: 'Nic kromě té plakety',“ zdůraznil Jan Knížek z České daňové správy.

Státní rozpočet loni získal na dani z příjmu právnických osob 86,3 miliardy korun, což bylo v meziročním srovnání o tři miliardy korun více. Pro letošní rok státní rozpočet počítá s tím, že z podnikových daní získá zhruba 84 miliard korun.

Pořadí právnických osob na základě zaplacené daně z příjmu ministerstvo sestavuje od roku 2003. V přehledu nejsou uvedeny daňové subjekty, které nereagovaly na žádost o zproštění mlčenlivosti nebo nevyslovily souhlas se zveřejněním.

Nejlepší plátci daní
Zdroj: MF, ČDS
Autor: ČT24