Japonsko pomůže Tepcu s financemi

Tokio - Japonská vláda schválila plán na pomoc energetické společnosti Tepco. Ta má lidem, které zasáhla krize v jaderné elektrárně Fukušima, zaplatit až desítky miliard dolarů. Odškodnění se týká nejen evakuovaných z dvacetikilometrové zóny okolo elektrárny, ale i těch, kteří museli kvůli obavám z radiace zůstat doma. Vláda chce svou pomocí zabránit bankrotu společnosti. Ten by mohl vést ke zvýšení cen elektřiny a dokonce i k zastavení dodávek proudu.

Ministr obchodu Banri Kaieda řekl, že vládní plán na pomoc Tepcu nemá pomoci ke znovuobnovení činnosti elektrárny. Fukušimská elektrárna byla vážně poškozena zemětřesením z 11. března a následující vlnou tsunami. Více než 80 tisíc místních obyvatel žijících do dvaceti kilometrů od elektrárny bylo evakuováno. Celá událost vyvolala problémy s ekonomikou a zemědělstvím, navíc zatím není jasné, kdy se budou moci lidé do svých domovů vrátit.

Krize dovedla společnost Tepco na pokraj krachu a ještě k tomu vyšla na světlo smlouva, která přiřkla firmě zaplatit vysoké odškodnění. Proto se japonská vláda rozhodla Tepcu pomoct, na oplátku bude společnost spadat do její kompetence. 

Video Reportáž Dany Zlatohlávkové
video

Reportáž Dany Zlatohlávkové