Kaviárový byznys ohrožen – jeseteři jsou na pokraji vyhubení

Astrachaň – Do Evropy se vrací pravý kaviár. Rusko po letech postupně uvolňuje zákaz exportu. V sovětských dobách byl významným zdrojem příjmů státní ekonomiky. Údaje o počtu jeseterů se střežily jako státní tajemství. Po rozpadu ale pytláci ryby téměř vyhubili. Dnes jeseter bojuje v Rusku o přežití, stejně jako kaviárový byznys.

Domovem jesetera bývalo Kaspické moře. Dnes je na pokraji vyhynutí. Sovětský svaz spolu s Íránem kdysi kontrolovaly skoro sto procent světové produkce kaviáru. Byl významným zdrojem tvrdé měny. Vyvážely se tisíce tun. Po rozpadu obchod ovládli pytláci. Za 20 let populace jesetera klesla o 90 procent.

Policie číhá na pytláky u břehů Volhy. Ve snaze zachránit, co zbylo, Rusko lov i prodej přísně reguluje. „Kolem jsou stovky pytláků – čtyřčlenné posádky na rychlých člunech, většinou z Dagestánu a Kalmycka, vybavení satelitní navigací a zbraněmi,“ popisuje místní policista Vladimir Gacenbiler. I když policie pytláky dopadne, přijdou další. Na černém trhu je kaviár po drogách druhým nejvýnosnějším zbožím. Sklenička může stát tisíce korun.

Video Reportáž Barbory Šámalové
video

Reportáž Barbory Šámalové

Legální kaviár jedině z farmy

Rusko sice částečně uvolnilo zákaz exportu, ale komerční lov divokého jesetera pořád nepovoluje. Jediný kaviár, který se dá v Rusku legálně koupit, je z farem. V nich se jikry odebírají, aniž by se rybám ublížilo. Každá jich vyprodukuje čtvrtinu vlastní hmotnosti – desetikilový jeseter 2,5 kila.

Farmy zachraňují jesetery před vyhynutím. Nejde to ale vůbec rychle. Rybě trvá deset let, než je schopná rozmnožování. „Ročně vypustíme kolem milionu jeseterů o hmotnosti 10 až 200 gramů, které získáme z umělého oplodnění a odchováme v nádržích,“ říká Nina Byčkovová z Kaspického výzkumného institutu. Přesto se populace zotaví nejdřív za pár desítek let. Poptávka po kaviáru nabídku zdaleka předčí.