Ze Sazky se možná ztrácejí peníze, varují věřitelé

Praha – Téměř o polovinu méně ve srovnání s loňskem utržila zadlužená Sazka letos v dubnu ze svých loterií. Vyplývá to ze zprávy poradenské firmy PricewaterhouseCoopers zpracované pro prozatímní věřitelský výbor Sazky. Ten také upozornil na nestandardní nárůst mzdových nákladů v březnu a na další nesrovnalosti týkající se nákladů, což podle členů výboru může znamenat vyvádění peněz ze Sazky.

Předseda odborů v Sazce Jan Kašpárek výboru sdělil, že mzdy jsou zaměstnancům vypláceny už několik měsíců bez prémií. „Proto nedokáže vysvětlit výše zmiňovaný nestandardní nárůst mzdových prostředků v měsíci březnu,“ uvádí zápis. Podle Kašpárka teď navíc řada zaměstnanců Sazky podává výpovědi.

Tržby z loterijní činnosti, které obvykle tvoří většinu všech příjmů Sazky, se podle dokumentu poradenské společnosti v dubnu propadly o 47 proncet na 380 milionů kourn a ve srovnání s březnem byly menší o 224 milionů.

Tržby z online terminálů klesly v dubnu na 182 milionů, což je ve srovnání s letošním březnem pokles o polovinu a ve srovnání s loňským dubnem pokles o 70 procent. Kvůli zrušení smluv s mobilními operátory klesly na nulu tržby za dobíjení mobilních telefonů, dřív na nich přitom Sazka vydělávala 30 milionů měsíčně.

Méně lidé sázeli také v oblíbené Sportce. Vklady sázejících se snížily z běžných 40 až 60 milionů korun na jedno slosování na 30 až 50 milionů. Vklady podle PwC výrazně klesly až po oznámení Sazky o nevyplacení lednové výhry za zhruba 103 milionů korun, snížily se na osm až 11 milionů korun na jedno slosování. „Nízké vklady se drží od 23. března na této úrovni až do současnosti,“ uvádí zpráva.

PricewaterhouseCoopers má do 26. května, kdy se má konat schůze věřitelů, vypracovat zprávu o stavu Sazky včetně prognózy jejího vývoje. Výbor také vyzval vedení Sazky, aby přihlásilo pohledávku Sazky za společností Bestsport, vyplatilo výhru, kvůli které byla Sazce loterijní licence pozastavena, a podalo rozklad proti rozhodnutí ministerstva financí.

Sazka: Čísla nesedí o stovky milionů

Mluvčí Sazky Jan Tuna dnes čísla zveřejněná PricewaterhouseCoopers odmítl jako nesprávná. „Sazka po pečlivé studii musí bohužel konstatovat, že čísla PricewaterhouseCoopers Česká republika, která prozatímní věřitelský výbor ve své zprávě pro insolvenční rejstřík uvádí, vůbec nesouhlasí, a to dokonce až o několik set milionů korun. Sazka si dovoluje prozatímní věřitelský výbor upozornit, že PricewaterhouseCoopers odvedlo špatnou práci a za takovou by Sazka nezaplatila žádnou odměnu,“ uvedl Tuna.