Toyotu lze žalovat za pokles hodnoty jejích vozů

New York - Majitelé automobilů japonské společnosti Toyota Motor ve Spojených státech mohou tuto firmu žalovat za pokles hodnoty vozů v důsledku problémů s nechtěným zrychlováním. Rozhodl o tom americký soud. Pro Toyotu, která se nyní vyrovnává s následky ničivého zemětřesení v Japonsku, to znamená další komplikaci.

„Navrhovatelé se dohodli na koupi bezpečných a nezávadných vozidel, místo toho ale dostali nebezpečná a závadná vozidla. Vozidlo se závadou má nižší hodnotu než vozidlo bez závady,“ zdůvodnil rozhodnutí soudce James Selna. Toyota však předpokládá, že v soudním sporu zvítězí.

Toyota od roku 2009 kvůli potížím s nechtěným zrychlováním a dalším bezpečnostním problémům svolala po celém světě přes 14 milionů automobilů. Vyšetřování americké vlády před časem potvrdilo, že za zrychlování toyot mohou vadné plynové pedály a problémy s podlahovou krytinou, která může plynový pedál zablokovat. Neprokázalo se tak podezření, že by k náhlému zrychlování vozů přispěla vadná elektronika.

Největší automobilka na světě už musela za nevyhovující způsob řešení tří svolávacích akcí zaplatit americké vládě pokutu 48,4 milionu dolarů (860 milionů korun), nejvíce, co kdy automobilky v Americe za prohřešky zaplatily. Firmě nyní v USA hrozí celá řada civilních žalob.

Žaloby ale nejsou to jediné, co teď Toyotě přidělává starosti. Ve čtvrtém fiskálním čtvrtletí zaznamenala více než 50procentní propad zisku. Stálo za tím ničivé zemětřesení, které v březnu poškodilo továrny na výrobu automobilových součástek v severovýchodní části Japonska. Nedostatek součástek pak spolu s výpadky elektřiny přiměl japonskou automobilku k omezení produkce v domácích montážních továrnách. Nyní japonské závody Toyoty pracují zhruba na poloviční výkon. Letos kvůli tomu Toyota zřejmě příjde o pozici největší světové automobilky.

Výroba v automobilce Toyota
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24