„V rámci Evropy existují dva přístupy ke správě daní. První reprezentují daňově vstřícné jurisdikce jako Kypr nebo Malta, kde je odvod daní velmi jednoduchý a řada v Česku známých daní vůbec neexistuje. Druhým extrémem jsou země jako Ukrajina, Bulharsko a Česká republika. V nich je daňový systém extrémně komplikovaný a umožňuje korupci a daňové úniky,“ uvedl daňový analytik společnosti Akont Viktor Hába.
To všechno podle něj firmy motivuje k přesunu sídla firmy do země se vstřícnějším daňovým prostředím. „V zemích tradičně využívaných pro daňové plánování je plátce vnímán jako klient. Na Kypru zabere odvod daní průměrně 149 hodin ročně, v Lucembursku dokonce jen 59 hodin. Velký důraz je kladen také na stabilitu právního prostředí,“ uvedl Hába.
Přesun společnosti do zahraničí podle něj může vést nejen k úspoře času, ale i k snížení daně z příjmu. „Ta dosahuje v České republice 19 procent, na Kypru 10 procent a na Maltě efektivně pět procent. Na Kypru i Maltě je od daní osvobozena výplata dividend nebo prodej podílů,“ uvedl.