Agrofert prý kupuje United Bakeries, Babiš to popřel

Praha - Skupina Agrofert Andreje Babiše je údajně těsně před koupí tuzemské jedničky na pekárenském trhu United Bakeries. Cena transakce je podle agentury Mergermarket, která se specializuje na informace o fúzích a akvizicích, asi 6,1 miliardy korun. Případnou transakci by musel ještě posoudit antimonopolní úřad. Informuje o tom deník E15. Babiš tuto informaci popřel, oficiálně se jí nezabývá ani antimonopolní úřad, který by ji musel schválit. O údajném sloučení dvou největších pekáren v zemi média spekulují již několik let.

 

Většinu hotovostního vyrovnání za firmu by si rozdělili bratři Jaroslav a Marko Paříkovi, kteří United Bakeries ovládají. Spojením Babišových pekáren Penam, které zaměstnávají přes 2000 lidí, a United Bakeries, tedy dvojky a jedničky na trhu, by vznikl subjekt s víc než 35procentním podílem na domácím trhu a zhruba třemi desítkami pekáren.

Andrej Babiš koupi United Bakeries nepotvrdil, informaci E15 naopak potvrdilo několik na sobě nezávislých zdrojů blízkých transakci a zprávu o chystané dohodě uvedla i agentura Mergermarket.

K prodeji se nevyjádřili ani v United Bakeries. „Tyto záležitosti zásadně nekomentujeme,“ uvedl mluvčí skupiny Jaroslav Pomp. Případnou fúzi zatím nemá na stole ani Úřad na ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). „Úřad neobdržel žádný návrh na povolení spojení, v němž by figurovala společnost United Bakeries,“ konstatoval mluvčí antimonopolního úřadu Kristián Chalupa. Antimonopolní úřad neodpověděl ani na doplňující dotaz, zda probíhají přednotifikační jednání.

United Bakeries - jednička mezi pekárnami

0United Bakeries je hlavní pekárenská skupina v regionu střední Evropy. Vznikla spojením největších českých skupin Delta Pekárny a Odkolek. Ve firmách ve třech zemích má zhruba 4000 zaměstnanců. Její tržby předloni dosáhly 4,02 miliardy korun, meziročně o šestnáct procent méně.

Agrofert je největší skupinou v českém zemědělství a potravinářství a předním hráčem chemického průmyslu v ČR. Nekonsolidované tržby Agrofertu loni podle předběžných výsledků klesly na zhruba 132 miliard korun. Výsledek zahrnuje hospodaření 150 firem. V roce 2009 činily podle předběžných neauditovaných výsledků nekonsolidované tržby Agrofertu 137,3 miliardy korun.

Pekárna
Zdroj: ISIFA/VLP
Autor: Matej Slávik