Nečas v Iráku jedná o rozvoji obranné a ekonomické spolupráce

Bagdád - Rozsáhlá česká delegace vedená premiérem Petrem Nečasem jedná v Bagdádu. Cílem cesty je především nastartování hospodářských vztahů a spolupráce v obranném průmyslu. Česká strana by například do Iráku ráda dodala dvě desítky svých nepotřebných bitevníků L-159. K tomu předseda irácké vlády Núrí Málikí uvedl, že by obě země mohly „v krátké době“ dokončit projekt nákupu českých letadel pro irácké ozbrojené síly. Konkrétní dohoda je však v nedohlednu. Návštěva, která potrvá do úterý, je vůbec první cestou předsedy české vlády do této země od pádu režimu Saddáma Husajna v roce 2003. Málikího dnes Nečas pozval na oficiální návštěvu Prahy.

Zetor bude do Iráku asi opět dodávat

Nečas, kterého doprovázejí ministři obrany Alexandr Vondra a průmyslu Martin Kocourek, ale také rozsáhlá podnikatelská delegace, se setkal se svým iráckým protějškem Núrím Málikím. Příslušní ministři pak podepsali dvě memoranda o porozumění a spolupráci mezi svými ministerstvy. Mezi společné plánované projekty například patří projekty v infrastruktuře, přehradách a irácký premiér během tiskové konference zmínil i zájem o bitevníky L-159, konkrétní výsledky však zatím nejsou. Navíc je třeba poznamenat, že nedávno musela irácká vláda zrušit jednání s americkým dodavatelem stíhaček, protože neměla dostatek peněz.

Video Telefonát Petra Zavadila
video

Telefonát Petra Zavadila

Telefonát Petra Zavadila

23.5.2011

Telefonát Petra Zavadila

Redaktor ČT Petr Zavadil:

„Zatím to vypadá, že to je spíš takové oťukávání. Každopádně zřejmě nedojde k podpisu žádné přelomové smlouvy, která by měla znamenat jistojistý prodej těch podzvukových bitevníků L-159 do Iráku.“

K rozvoji podnikatelských kontaktů přispělo i česko-irácké podnikatelské fórum a separátní jednání členů vlády a podnikatelů s nejrůznějšími místními představiteli a podnikateli. Ani přes dobrou pověst zbrojařských firem v Iráku si však Češi od setkání příliš neslibovali. Na dobré cestě se však například zdá být možnost dalších dodávek traktorů Zetor, které byly dříve licenčně montovány v Iskanderíji a pod značkou Antar mají v Iráku dobrou tradici. „ČR vyjádřila svou připravenost podílet se na obnově montážní linky traktorů Antar včetně výroby některých komponent,“ řekl dnes Málikí. Už loni do země Zetor dodal sto svých traktorů, místní trh by podle odhadů potřeboval až desetitisíce podobných strojů.

Nečasova návštěva po pádu režimu Saddáma Husajna se počítá

Při návštěvě se počítá i odvaha českého premiéra. „Premiér Nečas je teprve druhým evropským premiérem, který sem po pádu režimu Saddáma Husajna zavítal, což se určitě také bude počítat, že se něčeho takového odvážil,“ dodal Zavadil.

V úterý se má Nečas setkat s předsedou iráckého parlamentu Usámou Nudžajfím. Posledním bodem celého programu před Nečasovým odletem pak bude slavnostní zahájení výstavy fotografií z roku 1960, které zde pořídili čeští cestovatelé Zikmund a Hanzelka.