„Akce připravujeme. Nezahálíme. Jejich spuštění by bylo otázkou hodin,“ zdůraznil Zavadil. Předseda sdružení železničářů Pejša k tomu dnes v diskusním pořadu Rádia Impuls dodal, že na přípravu stávky a zastavení všech vlaků potřebují odbory tři dny. Pokud by se taková akce spustila, bylo by to v červnu, dodal předák. Podle něj má vláda 14 dní na to, aby se s odbory dohodla.
Odbory už v sobotu proti navrhované důchodové, zdravotní, sociální a daňové reformě pořádaly demonstraci na Václavském náměstí. Přišlo na ni přes 40 tisíc lidí. Už dříve odborové centrály mluvily o radikálních akcích, pokud by vláda nebrala na jejich výhrady k reformám ohled. O stávce mluvily hlavně odbory na železnici. Odbory v Dopravním podniku hlavního města Prahy vyzvaly dokonce k zahájení série stávek.
Podle Předsedy Asociace samostatných odborů Bohumíra Dufka byla sobotní demonstrace poslední protestní akcí, která se konala v sobotu. Další protesty se budou konat již ve všední dny tak, aby to pocítila vláda a poslanci.
Na dalším vzájemném jednání se odboráři se členy kabinetu a zástupci zaměstnavatelů dohodli minulý pátek na zasedání tripartity. Do konce měsíce by měly odbory dostat paragrafové znění daňové reformy. Jednat chtějí i o zdravotnické reformě, kterou by měla vláda začít projednávat 8. června. Podle dohody s ministrem práce Jaromírem Drábkem (TOP 09) by se kompromis mohl hledat také u sociální reformy, kterou ale už kabinet schválil. Drábek uvedl, že by se příslušné zákony mohly proměnit při projednávání ve sněmovně.
O postupu se předáci ČMKOS budou radit v úterý, kdy zasedá rada této největší odborové centrály. Ve středu se pak sejde sněm ČMKOS. Odborové sdružení železničářů je v pohotovosti nejen kvůli reformám, ale i kvůli avizovaným škrtům v regionální dopravě. Jsou pro ně nepřijatelné. Do konce srpna chtějí o financování jednat.