Hyundai nemá z čeho vyrábět

Soul – Jihokorejská automobilka Hyundai Motor nemá z čeho vyrábět naftové motory. Její továrně ve městě Ulsan totiž došly součástky. Důvodem je stávka u jednoho z jejích hlavních dodavatelů. Společnost Hyundai současně varovala, že je kvůli nízké zásobě součástek ohrožená i výroba oblíbenějších benzinových motorů.

   

Za nedostatek součástek může stávka

Stávka ve firmě Yoosung Enterprise, kde se nepracuje od 18. května, kdy odboráři obsadili výrobní linky kvůli sporu o nové mzdy a systém pracovních směn, kazí Hyundai plány výroby. Stejný výrobce součástek dodává i dceřiné společnosti Hyundai Kia Motors 70 procent pístních kroužků používaných v jejich motorech.

Automobilka již dříve uvedla, že stávka u dodavatele ochromila výrobu modelů Santa Fe, Tucson ix a Veracruz vyráběné v závodě Uslan a modelu Kia Carnival. Nově je ohrožená rovněž výroba některých oblíbených modelů, jako sedanů Sonata a Kia K5 a sportovně užitkových vozů Santa Fe a Kia Sprotage R.


Hyundai Motor tvoří společně s dceřinou firmou Kia pátého největšího výrobce automobilů na světě. Hyundai v listopadu 2008 oficiálně zahájila sériovou produkci osobních aut v Nošovicích na Frýdecko-Místecku. Kia spustila v prosinci 2007 sériovou výrobu osobních vozů u slovenské Žiliny.