Rusko čeká lepší úrodu, obnoví vývoz obilí

Moskva – od 1. července chce Rusko zrušit zákaz vývozu obilí ze země, který byl kvůli velkým suchům zaveden loni v srpnu. Uvedl to dnes ruský premiér Vladimir Putin. Zákaz měl být ukončen již v prosinci minulého roku, ale kvůli obavám z další neúrody byl prodloužen. Uvolněním dodávek z Ruska, které bylo pro mnoho dovážejících zemí zdrojem levnějšího obilí, by mohly klesnout ceny obilí na světovém trhu. Ty jsou nyní vysoko nad úrovní z minulého roku, mimo jiné právě kvůli suchu v Rusku.

Putin vyhlásil zákaz vývozu obilí a souvisejících zemědělských produktů loni v srpnu, a to na jeden rok. K opatření zemi přimělo nejhorší sucho za století, které úrodu zdevastovalo. První místopředseda ruské vlády Viktor Zubkov uvedl, že sklizeň obilí bude letos poměrně dobrá a že osev je lepší než v minulém roce. Zubkov dohlíží na zemědělskou politiku ruské vlády.

Zubkov má podle Putina dále dohlížet na situaci a zajistit, aby měli ruští zemědělci patřičnou podporu a mohli se s novou situací vyrovnat. Podrobnosti ale premiér neuvedl. Rusko předpokládá, že letos sklidí 85 až 90 milionů tun obilí. Vloni se produkce propadla na 61 milionů tun, když v roce 2009 dosáhla 97 milionů a v předchozím roce 108 milionů tun.