ČR nejatraktivnější pro podnikání, ale nejhorší v transparentnosti

Praha - Česká republika se stala pošesté v řadě nejatraktivnější zemí pro podnikání ze zemí střední a východní Evropy, ovšem nejhorší v transparentnosti zadávání veřejných zakázek. Údaje vyplývají z průzkumu Česko-německé obchodní a průmyslové komory u téměř tisícovky převážně německých podniků působících v zemích bývalého východního bloku. Česko dopadlo špatně i v hodnocení korupce a kriminality.

V hodnocení prostoru pro podnikání se za Českou republikou umístilo Polsko, Slovinsko a Slovensko. Naopak v hodnocení transparentnosti při zadávání veřejných zakázek Česko skončilo za Kosovem i Albánií.

Česko-německá obchodní a průmyslová komora

„Jedna z posledních příček patří České republice také z hlediska spokojenosti místních investorů se stavem korupce a kriminality. Hodnocení těchto faktorů se v České republice oproti loňskému roku výrazně zhoršilo.“

Podle konjunkturálního průzkumu pro rok 2011 je nejdůležitějším investičním kritériem pro investory v regionu pracovní síla. Většina respondentů považuje za důležité především vzdělání, kvalifikaci, dostupnost, náklady a produktivitu svých zaměstnanců. Pro byly mnohé důležité politické a strukturální rámcové podmínky, jako především daňová soustava a veřejná správa, ale také přístup k infrastruktuře a dotacím.

Firmy nehodnotí letošní hospodářskou situaci o moc lépe než před rokem. Téměř každý druhý respondent posoudil celkovou situaci jako špatnou a jen každý sedmý respondent jako dobrou. Výjimku představují odpovědi z Polska, Estonska, České republiky a Slovenska, které vyzněly převážně optimisticky.

Znatelně se v celém regionu zlepšila očekávání pro letošní rok. V celkovém průměru očekává 38 procent oslovených firem zlepšení a jen 18 procent opětovné zhoršení hospodářské situace. Ještě optimističtěji se dívá většina podniků na další vývoj své vlastní obchodní situace.

V zaměstnání
V zaměstnání