Plyn v Praze od července podraží o desetikoruny

Praha - Pražská plynárenská od července zvýší ceny plynu. Běžná domácnost, která plyn využívá k vaření, topení a ohřevu vody, si při roční spotřebě 11 megawatthodin připlatí měsíčně 92 korun. Domácnost s ročním odběrem 17 MWh zaplatí o 143 Kč za měsíc více než dnes. Plyn zdražují také další dodavatelé, nutí je k tomu vyšší ceny ropy.

„Pro třetí čtvrtletí tohoto roku je Pražská plynárenská nucena přistoupit ke zvýšení cen zemního plynu pro domácnosti v důsledku zvyšování cen ropných derivátů na světových trzích, které nepříznivě ovlivňují nákupní ceny zemního plynu,“ řekl dnes mluvčí Pražské plynárenské Miroslav Vránek. Firma podle něj během předchozích 15 měsíců držela ceny plynu na stabilní úrovni nebo je snižovala.

Zákazníci Pražské plynárenské, kteří využívají plyn jenom na vaření, zaplatí od července o 14 Kč za měsíc více než dosud. Domácnosti s ročním odběrem do osmi MWh, které plynem od Pražské plynárenské jen vaří a ohřívají vodu, si měsíčně připlatí 67 korun. Zákazníkům starších 65 let poskytuje firma zvýhodněné tarify.

Zdražovat se chystají taky další dodavatelé plynu. RWE Transgas zdraží plyn již od června o 9,5 procent, E.ON zvedne ceny o sedm procent. Ve stejné míře se od června chystá zdražovat také ČEZ. Bohemia Energy od července zdraží o zhruba devět procent.

Pražská plynárenská zásobuje zemním plynem zhruba 440 tisíc zákazníků zejména v hlavním městě a v příměstských částech okresů Praha-východ, Praha-západ a Kladno.