Češi si nejvíce vychutnají pivo z lahve

Praha – Češi zanevřeli na točené pivo. Čím dál raději totiž pijí pivo lahvové. Vyplývá z údajů Českého svazu pivovarů a sladoven. Podle pivovarníků to však souvisí se změnou životního stylu. Lidé si totiž častěji pivo vychutnávají jinde než v hospodách nebo restauracích. Pivo v lahvi už si Češi vychutnávají 140 let.

Pivo z plastu zatím Čechy moc neláká

Výkonný ředitel Českého svazu pivovarů a sladoven Jan Veselý:

„Pivní lahev umožňuje spotřebiteli do určité míry volbu. Rozhoduje se samostatně o tom, kdy, s kým, a především na jakých místech si pivo dá.“

Video Češi mají nejradši lahváče
video

Češi mají nejradši lahváče

Ještě před deseti lety toužila více než polovina zákazníků po zlatavé desítce až dvanáctce přímo ze sudu. Podíl sudového piva ale neustále klesal až na loňských 45 procent. Pivo v lahvi naopak nakupuje stále více lidí. Loni se na konzumaci piva takzvané lahváče podílely téměř 49 procenty.

Lidé ale stále ještě dávají přednost skleněným lahvím, ty se na prodejích piva v nejrůznějších obalech podílejí 46 procenty. Stále častěji se ale pivo prodává i v nádobách z umělé hmoty, loni se tyto materiály na prodeji podílely třemi procenty. Zájem o PET lahve roste od roku 2009.

Z lahve si pivo Češi vychutnávají už 140 let

Pivní lahve se v Česku používají už 140 let. Jejich objevení tehdy způsobilo doslova pivní revoluci. Pivo se dostalo blíž k lidem a z hospod a později i restaurací se rozšířilo do obchodů.