Smlouva o ochraně investic mezi ČR a USA zřejmě dozná změn

Washington - Česká republika a Spojené státy v září začnou vyjednávat o změnách dosavadní smlouvy na ochranu investic. Po jednání s českým ministrem zahraničí Karlem Schwarzenbergem to dnes ve Washingtonu řekla šéfka americké diplomacie Hillary Clintonová. Spojené státy zprvu nechtěly o změně smlouvy ani slyšet.

Česká strana považuje dokument z roku 1991 za nevýhodný, protože se prý kvůli němu stává častým terčem arbitráží, a přeje si proto ujednání změnit. USA dosud ale neprojevovaly ochotu v tomto směru činit nějaké ústupky. České ministerstvo financí se proto odhodlalo k radikálnímu kroku, pohrozilo jednostranným vypovězením dohody. Kdyby k němu skutečně došlo, stala by se Česká republika vůbec první zemí, která by k takovému kroku vůči USA sáhla. 

USA ale nakonec otočily, o úpravě smlouvy budou s Českem jednat. „Jednání o nové smlouvě začnou v září a budou pokračovat co nejrychlejším tempem. Je mi líto, že jsme se nebyli schopni s jedním z nejbližších spojenců deset let domluvit,“ prohlásila dnes Clintonová.

Video Reportáž Michala Kubala
video

Reportáž Michala Kubala

Jednání jsou pro Česko bezesporu lepší variantou než vypovězení smlouvy. Kdyby totiž nakonec smlouvu vypovědělo, na dalších deset let by si tím moc nepomohlo. Právě tak dlouhá je totiž ochranná lhůta, po kterou by dokument ještě dál platil.

Ministr Schwarzenberg ale neuletěl desítky tisíc kilometrů jenom kvůli půlhodině s Hillary Clintonovou. V šesti městech od Pacifiku po Atlantik prosazoval české ekonomické zájmy – od energetiky v Houstonu až po technologie v Silicon Valley.