Měnový fond ocenil politiku, kterou nyní prosazuje přechodná egyptská vláda. Ta se snaží ekonomiku stabilizovat po všelidovém povstání, které v únoru vedlo až k pádu vlády a odchodu prezidenta Husního Mubaraka. Lidé v 80milionovém Egyptě vyšli do ulic především na protest proti stále hlubším rozdílům v příjmech občanů.
Vláda minulý týden schválila rozpočet na finanční rok 2012, který mimo jiné počítá se zvýšením výdajů o čtvrtinu. Peníze, které se kabinet chystá navíc utratit, půjdou částečně na pomoc nejchudším.
„Ekonomický program vlády je prvním krokem k tomu, aby mohly být položeny základy hospodářského růstu, na němž se bude víc podílet soukromý sektor,“ uvedl měnový fond. S vládou v Káhiře se měnový fond dohodl, že část reforem nebude možné prosadit hned, protože stále není dořešeno, jak bude vypadat účinná záchranná síť pro lidi s nejnižšími příjmy.
Egypt se dostal do finanční krize kvůli nepokojům. Ty totiž vedly k propadu investic a vývozu. Ochabl rovněž zájem turistů o tamní pláže i historické památky. Jen za první dva měsíce letošního roku prodělal Egypt na turismu v přepočtu asi 15 miliard korun. Cestovní ruch přitom tradičně v Egyptě živí přes dva miliony lidí. Problémy země ještě umocnila zrychlující inflace. Potraviny v dubnu podražily o pětinu. Pro zemi, kde i před vypuknutím nepokojů žilo 40 procent lidí na hranici chudoby, je to velký problém.