Mezinárodní měnový fond podává Egyptu pomocnou ruku

Káhira - Mezinárodní měnový fond poskytne Egyptu úvěr tři miliardy dolarů (téměř 51 miliard korun), který chce země použít na krytí vysokého deficitu platební bilance. Káhira schodek odhadla na deset až 12 miliard dolarů a za jeho příčinu označila hospodářský propad v důsledku nedávného povstání. Měnový fond bude peníze uvolňovat postupně v průběhu příštích 12 měsíců.

Měnový fond ocenil politiku, kterou nyní prosazuje přechodná egyptská vláda. Ta se snaží ekonomiku stabilizovat po všelidovém povstání, které v únoru vedlo až k pádu vlády a odchodu prezidenta Husního Mubaraka. Lidé v 80milionovém Egyptě vyšli do ulic především na protest proti stále hlubším rozdílům v příjmech občanů.

Vláda minulý týden schválila rozpočet na finanční rok 2012, který mimo jiné počítá se zvýšením výdajů o čtvrtinu. Peníze, které se kabinet chystá navíc utratit, půjdou částečně na pomoc nejchudším.

„Ekonomický program vlády je prvním krokem k tomu, aby mohly být položeny základy hospodářského růstu, na němž se bude víc podílet soukromý sektor,“ uvedl měnový fond. S vládou v Káhiře se měnový fond dohodl, že část reforem nebude možné prosadit hned, protože stále není dořešeno, jak bude vypadat účinná záchranná síť pro lidi s nejnižšími příjmy.

Egypt se dostal do finanční krize kvůli nepokojům. Ty totiž vedly k propadu investic a vývozu. Ochabl rovněž zájem turistů o tamní pláže i historické památky. Jen za první dva měsíce letošního roku prodělal Egypt na turismu v přepočtu asi 15 miliard korun. Cestovní ruch přitom tradičně v Egyptě živí přes dva miliony lidí. Problémy země ještě umocnila zrychlující inflace. Potraviny v dubnu podražily o pětinu. Pro zemi, kde i před vypuknutím nepokojů žilo 40 procent lidí na hranici chudoby, je to velký problém.