Španělský region zkrachoval, nemá ani na mzdy úředníků

Toledo – Pokladna španělského autonomního regionu Kastilie-La Mancha je prázdná. Tamní vláda nemá nejen na výplatu 76 tisíc zaměstnanců, ale rovněž dluží zhruba dvě miliardy eur (asi 50 miliard korun) dodavatelům, jak dnes píše španělský deník El País. Na sedmimiliardovou „díru“ v rozpočtu přišli po regionálních volbách lidovci, kteří vystřídali dosud vládnoucí socialisty.

Červnové mzdy ještě zaměstnanci dostanou

Veřejní zaměstnanci podle představitelů nové vládnoucí strany ještě tento měsíc výplatu dostanou, ale na mzdy v nadcházejících měsících již peníze v pokladně regionu, který se nachází jihovýchodně od Madridu, nejsou. Nová vláda zvažuje privatizaci části majetku, mimo jiné i veřejnoprávní televize.

Nařčení o prázdné pokladně socialisté odmítají. „Je to falešné obvinění. Nepředložili jediný dokument,“ stěžuje si v El País ministr socialistické vlády Santiago Moreno. Podle něj mají současná odhalení být jen zástěrkou pro „drastická úsporná opatření, která budou chtít lidovci dělat, ale v kampani je zamlčeli“.

Sami lidovci ale přiznali, že jen za prvních pět měsíců letošního roku, kdy vládnou, deficit rozpočtu dosáhl 640 milionů eur. Přestože oficiální údaje o celkovém kastilském dluhu ještě nejsou známy, podle spolupracovnice ČT Ľubice Zlochové by v případě, že by nedošlo k obměně politiků, ani nevyplavaly na povrch, stejně jako zprávy o možném krachu regionu.

Kastilie-La Mancha není výjimkou, dluhy mají i ostatní regiony

Kastilie-La Mancha navíc zdaleka není jediný španělský region, který se propadá, jak uvádí Zlochová: „Kastilie-La Mancha na tom dobře není, je v deficitu podobně jako mnohé jiné autonomní regiony.“

Sedmimiliardový dluh Kastilie je například pouze poloviční oproti penězům, které dluží region Valencie za fungování tamní regionální televize. Suverénně nejvyšší dluhy má oblast Madridu. Kastilie-La Mancha se podílí na celkové ekonomice Španělska necelými třemi procenty HDP, a patří tak k enomomicky méně významným regionům.

Větší problém by byl, kdyby se k zásadním neshodám přihlásilo například Katalánsko nebo Valencie. To by mohlo zvýšit nedůvěru investorů ke španělskému dluhu, jak uvedl hlavní ekonom Poštovní spořitelny Jan Bureš. „Nemyslím si, že zpráva o potížích jednoho regionu by měla znamenat to, že je Španělsko na podobné cestě, jakou šlo Portugalsko,“ dodal ekonom.

Španělsko by nemělo polevit v úsporných opatřeních

Navíc je celá situace o to nepříjemnější, že se odehrává v době, kdy Evropskou unií otřásá dluhová krize. Španělsko přitom bývá často označováno za zemi, kam by se mohla krize časem přenést. Případné problémy Španělska by ovšem byly pro EU a eurozónu daleko hůře zvladatelné než problémy Řecka, které je podstatně menší ekonomikou.

Petr Zahradník, analytik České spořitelny:

„Za předpokladu dobře fungující reálné ekonomiky by problém jednoho jediného regionu neměl být nějaký závažný. Může to být samozřejmě spouštěcí faktor, protože finanční trhy čekají na jakoukoliv slabinu.“

Kdyby se vláda v tuto chvíli dala na cestu ústupu a na popud protestantů zmírnila úsporná opatření, ztratila by podle Bureše výhodnou pozici, kterou si mezi periferiemi eurozóny vydobila: „Španělsku na rozdíl od Irska nebo Řecka trhy v tuto chvíli stále věří a poskytují mu relativně solidní úrok. Pokud by se vláda vydala opačným směrem, tuto pozici by ztratila.“

  • Španělský region Kastilie-La Mancha autor: JMN, zdroj: ISIFA/Getty Images http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/27/2613/261241.jpg
  • Španělský region Kastilie-La Mancha autor: Marco Simoni, zdroj: ISIFA/Rex Features http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/27/2613/261270.jpg
  • Eura autor: Vladimír Šimíček, zdroj: ISIFA/SME http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/24/2325/232401.jpg
  • Demonstrace ve Španělsku autor: Alžběta Vejvodová, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/27/2602/260178.jpg