Města se začínají prát o titul Města pro byznys

Praha – Dneškem začíná srovnávací průzkum Město pro byznys. Jeho cílem je přispět ke zlepšení podmínek pro podnikání. Loni se nejlépe podnikalo lidem v Písku, výsledky letošního ročníku budou známé až na podzim. Společně se zahájením čtvrtého ročníku byly zveřejněny i výsledky dotazníkového šetření, podle kterých celkem téměř třetina českých radnic zveřejňuje na internetu veřejné zakázky již v hodnotě do 100 tisíc korun, jednají tak nad rámec povinností, které jim ukládá zákon o veřejných zakázkách.

Na internetu musejí veřejné zakázky publikovat všechny radnice. Liší se ale v tom, od jaké hodnoty. Na 28 procent radnic je navíc rozlišuje na zakázky pro dodávky a služby a zakázky pro stavební práce, ačkoli jim to zákon výslovně neukládá. „Radnice, které rozdělují zakázky na dodávky, služby a stavební práce, mají vnitřně nastavené vyšší limity pro zveřejnění veřejných zakázek než ty, které zakázky typově nerozlišují,“ uvedl Michal Kaderka, analytik agentury Datank, která šetření v rámci srovnávacího výzkumu Město pro byznys provedla.

Města chystají větší transparentnost zakázek

Video Telefonát Michala Kaderky
video

Telefonát Michala Kaderky

Některé radnice tak začaly kromě veřejných zakázek na internetu kompletně zveřejňovat i své smlouvy s dodavateli. Někde jsou přístupná i jednání Rady města a v mnoha případech vyvěšují veškeré výstupy i na webové stránky. „Připravujeme i to, že chceme přijmout úředníka, který bude specialistou na výběrová řízení, tzn. že se bude starat i o zveřejňování všech věcí v jednom balíčku,“ říká starosta Písku, Města pro byznys roku 2010, Ondřej Veselý.

0Podnikatelé takové kroky kvitují. Podle Hospodářské komory se spolupráce se starosty a primátory stále zlepšuje. Přesto je ale pořád co zlepšovat, jak dodává mluvčí Hospodářské komory Petr Kopáček: „Je důležité, aby se představitelé měst a obcí setkávali, aby spolu komunikovali, zapojili je třeba do strategického rozvoje daného města.“

Zajímavá jsou i zjištění, jak se na jednotlivých radnicích veřejné zakázky schvalují. Necelé dvě třetiny městských zastupitelstev schvalují veřejné zakázky v hodnotě do dvou milionů korun. V pětině případů schvaluje rada města veřejné zakázky již v hodnotě do sto tisíc. V šesti procentech pak jde o zakázky za minimálně dva miliony bez DPH pro služby a dodávky a šest milionů bez DPH pro stavební práce.

Analytik agentury Datank Michal Kaderka:

„Srovnávací výzkum Město pro byznys srovnává podnikatelský potenciál v 205 českých městech na základě 50 kritérií rozdělených do šesti oblastí. Mezi tyto oblasti patří například podnikatelské prostředí, srovnání cen, podmínek pracovního trhu, kvality lokality a tak dále. Městem pro byznys roku 2010 je Písek a letošního vítěze zjistíme na podzim.“

Obecní úřad
Obecní úřad