Šéf Senátu Štěch: Odpovědí by měla být razantnější akce

Praha - Předběžné opatření soudu zakazující chystanou pondělní stávku se podle předsedy Senátu a bývalého šéfa Českomoravské konfederace odborových svazů Milana Štěcha (ČSSD) musí respektovat, i když je prý chybné. Odpovědí by prý měla být ještě razantnější akce, občany vyzval k podpoře stávky.

 

Milan Štěch, předseda Senátu (ČSSD):

„Považuji za velmi hrubou chybu, že člen vlády se ve věci stávky obrátil na soud,“ uvedl. Rozhodnutí soudu je podle něj chybné a neadekvátní, u občanů to podle něj sníží již tak nízkou důvěru v soudy. „Předpokládám, že odbory budou předběžné opatření respektovat,“ dodal ale s tím, že odpovědí by mohla být ještě razantnější akce.

Bohuslav Sobotka, předseda ČSSD:

„Předběžné opatření, které zakazuje stávku odborových svazů, je nezákonné a odporuje judikatuře Nejvyššího i Ústavního soudu.“ Podle něj se na tuto stávku nevztahuje zákon o kolektivním vyjednávání, jak zdůvodnil své stanovisko soud, neboť nejde o stávku ve sporu o uzavření kolektivní smlouvy. „Tato stávka je stávkou za prosazování jiných hospodářských a sociálních zájmů a požívá plné ústavních ochrany podle článku 27 odstavce 4 Listiny základních práv a svobod,“ myslí si Sobotka.

Vojtěch Filip, šéf KSČM:

„S právním názorem soudu, i když ho respektuji, nesouhlasím, a to dost zásadním způsobem.“

Milan Urban, ČSSD:

„Stávka je legitimní nástroj v demokracii, ale musí mít splněny všechny právní náležitosti. Asi to proběhne a pak okolo toho poběží právní spory.“

Karolína Peake, šéfka poslanců VV:

„Jsem pro to, aby vláda jednala s odbory, aby se zachovala podle toho předběžného opatření, ale aby také využila času k jednání s odbory, aby vše proběhlo v klidu a ne emotivně.“