Evropské specifikum: Nenechat padnout jedinou banku

Praha – Evropě by pomohlo co nejrychlejší dokončení zátěžových testů bank. Poté všichni budeme vědět, na čem jsme, prohlásila generální ředitelka britské bankovní asociace Angela Knightová v exkluzivním rozhovoru pro Českou televizi. V exkurzu do světa bank také vysvětlila, proč evropské banky nekrachují a proč Britové neplatí bankovní poplatky. První dáma britského bankovnictví navíc v závěru rozhovoru varuje Čechy, aby byli v otázce přijetí unijní společné měny velmi obezřetní.

Britové platí poplatky až poté, co přečerpají účet

Specifikem evropských bank je to, že je nikdy nenecháme zbankrotovat. „V USA často nechávají banky padnout, pokud neprosperují, a nechávají je se s tím vypořádat. A je to bráno jako normální součást finančního života. Spojené státy nevěří ve vnější pomoc. Zkrátka - když nevyděláváte, tak musíte padnout. Ale v Evropě, tady je to složitější. Jsme tu velmi propojeni napříč zeměmi a musíme velmi úzce spolupracovat. Když je na tom nějaká banka špatně, musíme dát velký pozor, aby to nestrhlo lavinu i v jiných zemích,“ vysvětluje, proč to tak je, Knightová.

Video Rozhovor s Angelou Knightovou
video

Rozhovor s Angelou Knightovou

Další tuzemskou zvláštností je fakt, že Češi platí všemožné bankovní poplatky. „V Británii je to tak, že pokud máte na účtu peníze, tak žádné další poplatky za běžné bankovní transakce už neplatíte. Neplatíte tedy za použití bankomatu, neplatíte za bezhotovostní platby nebo platební příkaz, neplatíte za vypsání šeku ani za výpis z účtu,“ tvrdí Knightová. Pokud ale dojde k přečerpání účtu, poplatky začnou nabíhat.

Pořádně proklepněme evropské banky, ať víme, na čem jsme

Šéfka britského bankovnictví také vysvětlila, že si současná situace vyžaduje, aby byly banky v Evropě podrobeny zátěžovým testům. „Tam, kde mají ve svých aktivech nějaké problémy, aby se na ně zaměřily,“ tvrdí Knightová. „Dokud se nezbavíme pochybností, jestli ty testy byly provedeny pořádně, do té doby bude nad bankovním sektorem viset stín a nikdy si nebudeme jistí, s kým můžeme počítat,“ dodává. 

Angela Knightová o eurozóně:

„Ale když máte jednotnou měnu, tak máte i jednotnou úrokovou míru. A i současné problémy ukazují, že to možná není nejlepší cesta.“

Na závěr ještě uvedla, že vlastně eurozóna nemůže fungovat. Společnou měnovou politiku podle ní totiž nemůže mít skupina zemí, která nemá podobnou fiskální disciplínu, „protože jinak máte skupinu nesourodých výdajových požadavků“. Při přijímání společné unijní měny by tak Česko mělo být obezřetné.

Erste
Erste