Fischer nebude šéfem MMF kvůli věku

Washington - Vedení Mezinárodního měnového fondu vyřadilo šéfa izraelské centrální banky Stanleyho Fischera (67) kvůli jeho věku z boje o funkci šéfa klíčové globální finanční instituce. Překvapivý krok výkonné rady fondu dál zvýšil šance francouzské ministryně financí Christine Lagardeové. Výkonná rada v noci na dnešek odmítla změnit věkový limit 65 let, který pro kandidáta na nového výkonného ředitele stanovila. Činitelé fondu podle agentury Reuters uvedli, že změna pravidel kvůli Fischerovi by vyžadovala opětné otevření výběrového procesu, i když po víkendové Fischerově přihlášce říkali, že to bude pouhá formalita.

Fischer vyjádřil nad rozhodnutím politování a označil věkový limit za „v této chvíli irelevantní“. „Guvernér je přesvědčen, že otázka věku je technický a zanedbatelný detail ve srovnání s nutností zvolit nejvhodnějšího kandidáta,“ uvádí se v prohlášení izraelské centrální banky.

Právě Fischera většina ekonomů dotázaných agenturou Reuters považovala za profesionálně nejvhodnějšího kandidáta na šéfa MMF a jako takového vážného soupeře Lagardeové. Politické aspekty však hrály proti němu, především proto, že kromě izraelského občanství má i americký pas.

Video Boj o šéfa MMF
video

Boj o šéfa MMF

Vedle odporu arabských zemí by jeho kandidatura zkomplikovala pozici Washingtonu. USA mají s Evropou od vzniku globálních finančních institucí nepsanou dohodu, že Američané řídí Světovou banku, zatímco Evropané mají nárok na šéfování MMF. Washington se zatím k žádnému kandidátovi nepřiklonil.

Lagardeová, nebo Carstens?

Vedení MMF později potvrdilo, že do užšího kola výběrového řízení postupují Lagardeová a guvernér mexické centrální banky Agustín Carstens. „Výkonná rada se sejde s těmito kandidáty ve Washingtonu, bude diskutovat o jejich přednostech a poté provede výběr,“ uvedl MMF v oficiálním sdělení. Proces výběru by měl být dokončen do 30. června.