Třetina českých firem nemůže najít vhodné zaměstnance

Praha – Na tuzemském pracovním trhu se blýská na lepší časy. České podniky totiž ve třetím čtvrtletí plánují spíše nabírat nové lidi než propouštět ty stávající. Nejvíce se mohou těšit uchazeči o zaměstnání ve zpracovatelském průmyslu. Informace plynou z dnešního Manpower Indexu trhu práce. Podle průzkumu budou ale firmy stále obtížněji hledat lidi s potřebnou kvalifikací.

Nejvýraznější nábor Manpower Index očekává v Praze a na Moravě. Společnosti ale ve způsobu najímání nových zaměstnanců postupují zastaralými způsoby a jen pomalu se přibližují západní Evropě. „Čeští zaměstnavatelé se obecně zaměřují na takzvaná hard data. To znamená na to, jaké má člověk vzdělání, jaký má diplom. Kdežto obecně nábory v zahraničí – v těch vyspělých zemích – se zaměřují víc na profily uchazečů, na to, co je motivuje,“ tvrdí generální ředitelka Manpower ČR a SR Jaroslava Rezlerová.

Vhodných kandidátů je málo

Video Reportáž Jany Horké
video

Reportáž Jany Horké

Jaroslava Rezlerová:

„To ukazuje, že i v době krize, kdy nezaměstnanost roste, zůstává stále velmi vysoký počet firem, které nemohou najít vhodné zaměstnance. Pro letošní rok hodnota mírně stoupla na 34 procent a předpokládáme, že s oživením ekonomiky budou hodnoty nadále růst.“

S nedostatkem volných kandidátů na volné pozice se potýkají firmy po celém světě. Nejhorší výsledky vykazuje Japonsko, kde nemohou vhodné zaměstnance najít čtyři pětiny firem. V Indii má s náborem potíže 67 procent společností. Naopak nejlepších výsledků dosahuje Polsko se čtyřmi procenty a Irsko s pouhými pěti procenty.

V Česku má takový problém každý čtvrtý zaměstnavatel. Často se totiž hlásí mnoho lidí bez potřebných znalostí. České firmy mají největší obtíže při shánění obchodních zástupců, řidičů a uklízeček. Na některé obory se hlásí málo uchazečů, u jiných zase zájemci nemají dostatečnou kvalifikaci. Všeobecně také na trhu chybí lidé s technickým vzděláním. To souvisí s úpadkem učňovského školství. Řada firem už hledání řemeslníků vzdala a vychovává si je radši sama.

Propouštění naopak v následujících měsících čeká na zaměstnance stání správy. Důvodem jsou škrty ve státním rozpočtu. Ubýt by mělo lidí ve zdravotnictví, vzdělávání a v kultuře. V budoucnu se ale Česko bude muset vypořádat s větším problémem. Tím je stárnutí populace. „V kategorii osob nad 55 let situace není až tak příznivá. Počet nezaměstnaných sice klesá, ale pomaleji, než je pokles celkové nezaměstnanosti,“ potvrzuje trend mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí Viktorie Plívová. Jedním z důvodů může být i větší pružnost mladých lidí ve způsobech vyhledávání nové pracovní pozice.

Milan Novák z personální agentury Grafton:

„Při hledání práce samozřejmě vévodí pracovní inzerce, a to zejména na internetu. Na pracovní trh vstupuje nová generace. Tam vnímáme ten posun i k sociálním sítím a hledání práce přes nová média.“

Česká republika je v současné době šestou zemí v Evropské unii s nejnižším počtem lidí bez práce. V květnu klesla nezaměstnanost na 8,2 procenta.

Registrovaná míra nezaměstnanosti
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24