Doména „.cokoliv“ čeká na každého zájemce

Praha - Internet čeká největší změna od začátku nového tisíciletí. Místo doménových koncovek, jako jsou v současnosti třeba „.com“ nebo „.cz“, si budou zájemci moci registrovat téměř cokoliv, například název firmy. Příležitost mohou využít i Češi. Zdarma to ale rozhodně nebude. Navíc se mluví o tom, že by nové domény mohly mást návštěvníky stránek.

Samotná registrace nové domény prvního řádu u mezinárodní organizace ICANN bude stát v přepočtu přes tři miliony korun. Provozovatel domény ale bude platit dál. Čekají ho každoroční poplatky a zaplatí i za každou přihlášenou adresu s koncovkou, kterou vlastní. „Je to určitě pro finančně silné instituce a vyplatí se to pravděpodobně těm obrovským firmám, které to jistě využijí jako marketingový nástroj. A potom právě nějakým organizacím, které se chtějí zviditelnit,“ tvrdí výkonný ředitel CZ.NIC Ondřej Filip.

Nebudou nové domény mást? 

Video Reportáž Vandy Kašové
video

Reportáž Vandy Kašové

Ondřej Filip:

„Já mam trochu obavy o to, jak to budou uživatelé akceptovat. Je totiž možné, že to nepřinese nové věci, ale naopak větší zmatky. Protože uživatelé si pak už nebudou jisti, jestli stránky třeba muzea v Berlíně najdou pod doménou tečka Berlín nebo tečka museum. Zkrátka může to vést k tomu, že uživatelé nebudou ten nový systém akceptovat a ty domény nebudou využívány.“

O nový systém domén mají zatím zájem především velká města – například Paříž nebo Berlín. „Ty nové domény by jim měly umožnit snadnější navigaci na internetu, měly by být také důvěryhodnější,“ vysvětluje odborník na internetové právo Zbyněk Loebl.

Česko ale nejspíš internetová revoluce příliš neovlivní. „Já bych si myslel tak tři až pět subjektů v České republice,“ odhaduje počet zájemců o registraci nové domény Loebl. Pro představu v současnosti existuje domén s českou národní koncovkou „.cz“ přes 800 tisíc.

Přesná pravidla pro přidělování nových koncovek by měl ICANN stanovit příští týden. Naposledy k tomu došlo před šesti lety. ICANN plánuje i další vlnu, kdy to ale bude, zatím nezveřejnila.