Vláda rozhodla: Armádní autobusy zítra nahradí vytipované spoje

Praha – Některé spoje Českých drah, jejichž zaměstnanci se hodlají připojit k zítřejší stávce, nahradí 150 vojenských autobusů a 200 řidičů. Oznámil to premiér Petr Nečas po dnešním jednání vlády. Ta také uložila ministrovi vnitra Janu Kubicemu, aby zajistil potřebná opatření k ochraně lidí a majetku v době stávky.

Vojenské autobusy a mikrobusy mohou být nasazeny po dohodě s ČD tam, kde kvůli stávce nepojedou běžné vlakové spoje, uvedl Nečas. Vláda vytipuje trasy, kde budou armádní dopravní prostředky nasazeny. Nečas už dříve řekl, že vláda je schopna tímto způsobem nahradit jen zlomek železniční dopravy. Chce ale pomoci například lidem v místech, kde není jiné spojení. České dráhy už dříve uvedly, že by k nahrazení výpadku způsobeného stávkou potřebovaly na 4 500 autobusů.

Premiér záměr vlády najít náhradu za stávkující zaměstnance dopravy oznámil v úterý. Vláda chce podle něj kromě vojenských automobilů najmout 200 autobusů od soukromých dopravců. Vondra k tomu poznamenal, že armáda poskytne své autobusy všude tam, kde není možnost zajistit náhradní dopravu jiným způsobem.

O tom, kde budou vojenské autobusy jezdit místo stávkujících vlaků, jednali zástupci ministerstva obrany s ČD. Nasazení armádních autobusů kritizovala opoziční ČSSD jako zneužití ozbrojených sil k politickému boji. Nečas dnes společně s ministrem spravedlnosti Jiřím Pospíšilem (ODS) a ministrem financí Miroslavem Kalouskem (TOP 09) předložil ostatním členům vlády materiál, v němž je informoval o okolnostech stávky.