Cestou k nezávislosti je finanční vzdělání, radí učitel miliardářů

Praha - Jak zabezpečit naše děti penězi a jak je s nimi naučit zacházet. To je otázka, kterou řeší mnoho rodičů. Někdo se rozhodne dětem spořit už od narození na různá spoření a pojištění. Jakmile děti vyrostou, budou mít k dispozici do začátku dostatek peněz, aby mohli nastartovat svoji kariéru a postavit se na vlastní nohy. Nejjistější cestou k finanční nezávislosti je od této chvíle jejich vzdělání a orientace v ekonomickém světě, radí v Ekonomice ČT24 legenda v investování a finančním poradenství Robert Kiyosaki.

„Dětem je třeba zejména vysvětlit, že nic není zadarmo a pokud něčeho chtějí docílit, tak na tom musí pracovat, učit se a vytrvat,“ myslí si Kiyosaki. Podnikatelský duch přitom podle něj dřímá v každém dítěti, je jen na rodičích, aby dali dětem šanci. Zejména je neplísnili a nekritizovali za každý omyl a chybu. „Celý život je učení, je to nekončící proces, ve kterém si děti mohou vybrat a rodiče je správně navedou,“ podotýká Kiyosaki.

On sám se učil od svých dvou otců, které nazývá Rich Dad a Poor Dad, na jejichž radách postavil svoje knihy i přednášky, se kterými jezdí po celém světě. Jeho chudý otec měl kvalitní vzdělání a akademické tituly, ale nebyl schopen se odpoutat od postavení zaměstnance, platil vždy vysoké daně a nikdy nebyl finančně nezávislý. Naopak jeho druhý bohatý otec smýšlel kapitalisticky, učil jej využívat příležitostí, podnikat a učit se nejen ve škole, ale zejména „ze života“ a o financích.

Video Suma sumárum aneb Kde jsou mé peníze
video

Suma sumárum aneb Kde jsou mé peníze

Suma sumárum aneb Kde jsou mé peníze

Nový cyklus České televize vám poradí jak nenaletět, ušetřit a nechat peníze vydělávat.

Ekonomika ČT24

Právě znalosti o financích, investování do akcií, spoření i zacházení s dluhem jsou klíčovými tématy, která Kiyosaki doporučuje učit společnost už od mladého věku. Finanční vzdělání umožní aktivně pracovat s dluhem. Právě o tom, že dluh může být výhodou a může pomoci k zajímavým ziskům, jak se v současné situaci chovat, do jakých komodit investovat a jaké naopak vynechat, bude Kiyosaki přednášet na celodenním semináři už tuto neděli v Praze.