Prodloužené jumbo od Boeingu zvládlo první mezinárodní let

Le Bourget - Nová prodloužená verze legendárního jumbo jetu společnosti Boeing dnes uzavřela svůj první mezinárodní let přistáním na letišti Le Bourget u Paříže, kde se chystá letošní hlavní světová přehlídka letecké techniky. Verze 747-8 má 467 míst pro cestující, o 51 více než její předchůdce. V maximálním počtu sedaček ale stále nestačí na svého hlavního konkurenta - obří letoun A380 od evropského Airbusu. Ten je s možnými 525 místy největším osobním letadlem současnosti.

Největší letadlo Boeingu přiletělo den před zahájením 49. mezinárodního aerosalonu a tři měsíce po svém prvním letu. Pro Boeing je to vedle ukázky jeho inženýrských schopností zejména důležitý produkt v soupeření s Airbusem o kontrolu nad trhem větších, širokotrupých letounů.

„Za posledních šest až osm měsíců jsme zaznamenali velký zájem, trh se zlepšil,“ řekl Randy Tinseth, který je v Boeingu viceprezidentem marketingu. Boeing získal na 747-8 zatím 33 zakázek a na jeho nákladní verzi 76 objednávek.

První let letounu 747, který je snadno poznatelný díky svému „hrbu“ na trupu, se odehrál před 42 lety. Bylo to největší civilní letadlo světa až do roku 2005, kdy Airbus představil svůj A380.

Nová verze má katalogovou cenu 317,5 milionu dolarů. Jako první přepravce ji uvede počátkem příštího roku do provozu německá Lufthansa, která si objednala 20 těchto strojů.