MMF došla trpělivost s Afghánistánem, peníze blokuje

Kábul - Rozhovory mezi afghánskou vládou a Mezinárodním měnovým fondem (MMF) ztroskotaly. Jednalo se o tom, jak překonat bankovní krizi, která brání dalším investicím do chudé země. Afghánistán je na mezinárodní pomoci závislý. Podmínky dnes ale odmítl jako nepřijatelné a Mezinárodní měnový fond proto blokuje sedmdesát milionů dolarů pomoci.

Rozhovory Mezinárodního měnového fondu a vlády v Kábulu se ocitly na mrtvém bodu. Fond trval na splacení špatných pohledávek, afghánská vláda však podmínky zamítla. Další jednání prý už nebude. „Nevidím zájem ani ochotu Mezinárodního měnového fondu věc uzavřít. Nechtějí se o tom bavit, je to ztráta našeho i jejich času. Vymlouvají se, viní afghánskou vládu, ale to není pravda,“ prohlásil afghánský ministr financí Omar Zachilvál.

Vztahy začaly skřípat loni v září. Vyšlo najevo, že největší soukromá banka v zemi vyplatila politickým a dalším elitám včetně rodiny prezidenta Karzáího půjčky za skoro miliardu dolarů, a to bez řádných záruk. Drtivou většinu těchto peněz už asi nikdy neuvidí. Za velkou část se pořizovala honosná sídla v Dubaji.

Video Afghánistán přichází o peníze
video

Afghánistán přichází o peníze

Sladký život má ale odvrácenou stránku. Dárcům došla trpělivost a do fondu Světové banky na afghánskou rekonstrukci nedali už tři měsíce ani dolar. Afghánské vládě přitom již příští měsíc dojdou peníze. Svůj rozpočet kryje mezinárodní pomocí ze čtyřiceti procent. Pomoc kromě toho hradí rovněž veškeré multimilionové projekty rozvoje a rekonstrukce.

Afghánci
Afghánci