Mrazy přinesou nejhorší úrodu za 50 let

Holovousy (Jičínsko) - Jarní mrazy se podepsaly zásadním způsobem na letošní úrodě ovoce, škody přesáhnou půl miliardy korun. Sklizeň ovoce bude nejnižší od roku 1984, kdy se sklizně sledují, a zřejmě nejnižší za posledních 50 let. Ovocnáři při svých prognózách vycházejí z odhadu sklizně provedenému v intenzivních sadech k 15. červnu, jak dnes přiblížil předseda Ovocnářské unie ČR Martin Ludvík.

V letošním roce by celková sklizeň ovoce měla meziročně klesnout o pětinu na 85 810 tun. V porovnání s pětiletým průměrem sklizní z let 2006 až 2010 bude propad činit 48 procent. U jablek, která jsou hlavním ovocným druhem v českých sadech, se čeká pokles proti pětiletému průměru o 51 procent na pouhých 65 952 tun. Meziroční pokles u jablek činí 36 procent.

„U ovocnářů již začalo propouštění brigádníků, agenturních a kmenových zaměstnanců. Pozastavuje se většina investic. Není vyloučeno, že někteří pěstitelé budou muset skončit,“ dodal Ludvík. Největší problémy podle něj budou mít specializované ovocnářské podniky, které výpadky u ovoce nemohou krýt z jiné činnosti. Roční výkon českého ovocnářství se v průměrném roce odhaduje na 1,5 miliardy korun, včetně sezonních pracovníků dává práci zhruba pěti tisícům zaměstnancům.

Čeho bude méně?

Letos by se mělo urodit výrazně méně višní (minus 46 pct), červeného rybízu (minus 56 pct) a hrušní (minus 36 pct), než činí pětiletý průměr. Poklesy v dlouhodobém srovnání vykazují všechny ovocné druhy.

Pro ovocnáře je letošní propad již druhým v řadě. Loni úroda ovoce klesla meziročně o 32 procent na 121 019 tun a byla označována za nejnižší za posledních 20 let. Důvodem loňského propadu bylo nepříznivé deštivé počasí v květnu.

Ministerstvo chce zemědělcům pomoct

Na pomoc ovocnářům hodlá ministerstvo zemědělství navýšit dotace v rámci programů na restrukturalizaci sadů a na nákup kapkové závlahy o 30 milionů korun. Další pomoc může představovat odklad splátek u programů Zemědělec a Půda. Ovocnáři již dříve uvedli, že řada podniků se kvůli velkému výpadku tržeb dostane do finančních potíží. „Dotace na obnovu sadů chceme zvýšit o 20 milionů, dotace na vybudování závlah o deset milionů korun. Za 20 milionů jde restrukturalizovat až 150 hektarů sadů,“ uvedl ministr zemědělství Ivan Fuksa (ODS).

Česko zasáhly silné mrazy ve dnech 4. až 6. května a byly nejsilnější minimálně za posledních 20 let. V pěstitelských oblastech se teploty ve dvou metrech nad zemí pohybovaly nejčastěji od minus dvou do minus pěti stupňů Celsia. Na řadě míst teploty pod nulu klesly už večer a sady pak byly vystaveny mrazu i deset hodin. Ovocné stromy přitom byly v plném květu či po odkvětu, tedy v nejcitlivějším období, kdy mohou způsobit vážné škody i malé mrazy.

Třešně
Třešně