Lagardeová hodlá zvýšit efektivitu MMF

Washington - Kandidátka na funkci výkonné ředitelky Mezinárodního měnového fondu (MMF) a současná francouzská ministryně financí Christine Lagardeová by chtěla, aby tato MMF pracoval pod jejím vedením efektivněji. Chtěla by také pokračovat v reformách, jež zahájil minulý ředitel MMF Dominique Strauss-Kahn, který odstoupil kvůli sexuálnímu skandálu.

„Fond musí víc naslouchat, musí být určitě efektivnější a legitimnější. To předpokládá, že se musí mnohé zlepšit, ale také je třeba pokračovat v reformách, které zahájil můj předchůdce,“ řekla Lagardeová novinářům po tříhodinovém slyšení před výkonnou radou MMF. Jejím soupeřem na funkci je guvernér mexické centrální banky Agustín Carstens, který před výkonnou radou stanul ve středu. Ten by se coby šéf MMF zasazoval o větší zastoupení rozvojových zemí a posiloval by schopnost MMF předcházet krizím.

Lagardeová řekla, že za dva dny se ve Washingtonu sešla bilaterálně s 23 členy výkonné rady. „Myslím, že fond je úžasná instituce s výjimečným personálem,“ prohlásila. Rada bude od 28. června o kandidátech jednat a konečné rozhodnutí má padnout 30. června. Lagardeové se přisuzují větší šance než Carstensovi.

Klíčový bude postoj největšího akcionáře fondu Spojených států, Americký ministr financí Timothy Geithner ve svém dnešním prohlášení Lagardeovou označil za mimořádně talentovanou, ale otevřeně ji nepodpořil. Strauss-Kahn rezignoval 18. května, protože byl obviněn ze sexuálního napadení pokojské v newyorském hotelu.