Babiš hodlá rozšířit impérium Agrofertu

Praha - O osm dalších firem se podnikatel Andrej Babiš chystá ještě v letošním roce rozšířit skupinu Agrofert Holding. Jak uvádí dnešní Lidové noviny, je připraven za ně utratit 6,5 miliardy korun. Babiš zatím odmítl specifikovat zamýšlené firmy, ne všechny však působí v Česku.

Babiš má navíc podle týdeníku Euro už delší dobu zájem o Mlékárnu Hlinsko. Po jejím připojení k olomoucké Olmě, kterou již vlastní, by se stal největším zpracovatelem mléka v zemi. V mlékárenských kruzích se prý rovněž spekuluje o tom, že Babiš má zájem o jihočeskou Madetu. Její majitel Milan Teplý ale vždycky vylučoval, že by firmu prodal.

Agrofert vstupuje do dřevozpracujícího průmyslu

Andrej Babiš

„Akvizice se uskuteční v zemědělsko-potravinářském byznysu v regionu střední Evropy.“

V letošním roce Babiš nově vstoupí do dřevozpracujícího průmyslu, kde převezme firmy ze skupiny Wotan. Další expanzi ve dřevozpracujícím sektoru zatím neplánuje, nehodlá ani investovat do nákupu lesů. Podle deníku E15 je holding rovněž těsně před koupí tuzemské jedničky na pekárenském trhu United Bakeries. „V budoucnosti se i nadále bude skupina zaměřovat hlavně na restrukturalizaci zemědělských a potravinářských firem,“ uvedla již dříve.

V současnosti je Agrofert Holding jedničkou tuzemského zemědělsko-potravinářského sektoru a je významným hráčem také v chemickém průmyslu. Podle svého webu je druhou největší tuzemskou chemickou skupinou a druhým největším producentem dusíkatých hnojiv v Evropě.

Skupina v loňském roce zvýšila konsolidované tržby meziročně o 7,3 procenta z 85,897 miliardy korun v roce 2009 na 92,14 miliardy korun. Čistý zisk vzrostl na 5,97 miliardy korun z předloňských 3,73 miliardy korun. Konsolidační celek Agrofert Holdingu loni tvořilo 182 společností.

Pekárna
Zdroj: isifa/Euro
Autor: Jan Rasch