Zlatý padák by měl Fejk vrátit, myslí si lidé

Praha - Bývalý ombudsman Českých drah Petr Fejk by měl vrátit odchodné ve výši dvou a čtvrt milionu korun. Podle bleskového průzkumu agentury SANEP si to myslí dvě třetiny dotázaných. Pro stejný počet lidí se stal Fejk nedůvěryhodnou osobou. Skoro 90 procent uvedlo, že jeho měsíční plat 270 tisíc korun nebyl adekvátní. I politici by rádi snížili podobně přemrštěné cifry a chtějí omezit platy manažerů státních firem. Vedení koaličních stran se dohodlo, že snížení přemrštěných příjmů sepíše dokonce v dodatku koaliční smlouvy.

Tři čtvrtiny dotázaných v průzkumu uvedly, že úřad ombudsmana kvality Českých drah považují za nepotřebný. Průzkum byl proveden ve dnech 23. až 24. června na vybrané skupině 1 854 lidí, kteří představují reprezentativní vzorek obyvatel ČR ve věku 18 až 69 let.

Karolína Peake (VV):

„Koaliční strany se již domluvily v návrhu dodatku ke koaliční smlouvě, že by mělo dojít k revizi způsobu odměňování manažerů státních firem. Rozhodně ta revize je namístě.“

Video Reportáž Štěpánky Martanové a Lukáše Dolanského
video

Reportáž Štěpánky Martanové a Lukáše Dolanského

Politici sice vždy tvrdí, že dobrého manažera je potřeba dobře zaplatit, aby pro stát dobře pracoval. Jenže stotisícové platy ve státním sektoru, který prodělává, leží v žaludku nejen veřejnosti. Ministerstvo financí zahájilo kontrolu odměňování ve všech státních podnicích. „My chceme, aby tyto platy byly transparentní, aby byly nižší. Už nechceme, aby si do budoucna vedení samo stanovovalo platy nebo aby byly nějaké zlaté padáky,“ míní mluvčí ministerstva financí Ondřej Jakob.

Fejk si má odnést devět měsíčních platů

Ministr dopravy Radek Šmerda v úterý řekl, že Fejkův plat byl smluvní s ohledem na jiné nabídky, které bývalý ředitel pražské zoo dostal. „Pana Fejka nepovažuji za vyžírku a děkuji mu, byť za krátkou, ale za odvedenou práci,“ uvedl Šmerda. Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka naopak Fejka vyzval, aby „zlatý padák“ vrátil. Podle premiéra Petra Nečase je Fejkův plat těžko obhajitelný a zdůvodnitelný a neodpovídá míře odpovědnosti ve firmě.

V rámci konkurenční doložky si Fejk, který se do povědomí veřejnosti dostal především během svého dřívějšího působení na postu ředitele pražské zoo, má podle informací zveřejněných v médiích odnést devět měsíčních platů za to, že nebude tři čtvrtě roku pracovat ve stejném oboru, protože se účastnil jednání představenstva ČD a dostal se tak k citlivým informacím.

Fejk již dříve uvedl, že svůj plat považuje za obhajitelný. „Tak vysoký plat je obhajitelný jedině, když se té firmě mnohonásobně, nebo alespoň několikanásobně vrátí. To byl můj záměr, ten záměr jsem měl po roce zrekapitulovat a v případě, že bych nebyl prospěšný a nezaplatil se, tak bylo adekvátní buď z mé iniciativy, nebo i z iniciativy firmy odejít,“ řekl serveru iHNed.cz.

Platy v soukromém sektoru jsou přitom mnohdy nižší. Třeba majitel a předseda představenstva Radim Jančura ze Student Agency si vyplácí 160 tisíc měsíčně. V mladoboleslavské škodovce má širší vedení společnosti i s odměnami měsíčně v průměru čtyři sta tisíc. Některé státní firmy se začaly už regulovat samy. V českých drahách si třeba vedení nevyplatilo mimořádnou roční odměnu. V ČSA se platy kvůli ekonomické krizi dokonce snižovaly.