Čína uzavřela v Británii obchodní smlouvy za miliardu liber

Londýn - Obchodní smlouvy za 1,4 miliardy liber (v přepočtu zhruba 38,4 miliardy korun) uzavřely Velká Británie a Čína. Čínské firmy budou mimo jiné investovat do britské infrastruktury. K podpisu kontraktů došlo u příležitosti třídenní návštěvy čínského premiéra Wen Ťia-paa v Británii. Wen je teď na návštěvě Evropy, zatím navštívil Maďarsko, z Británie odlétá do Německa a pak zpět do Asie.

V Británii dnes Wen Ťia-pao zasedl ke stolu s britským premiérem Davidem Cameronem. Jeho úřad oznámil, že britské firmy dostanou příležitost doma v Británii i v Číně. „Jsem potěšen, že na dnešním summitu byly podepsány nové kontrakty za dalších 1,4 miliardy liber. Jejich součástí je i předběžná smlouva mezi společností BG a finančním ústavem Bank of China, která počítá s úvěrovou linkou v objemu až 1,5 miliardy liber na rozšíření obchodních aktivit v Číně,“ citovala agentura Reuters Camerona.

Ivan Kytka, spolupracovník ČT

„Hlavní součást tvoří investice britské firmy Steamwell International, která získala zakázku na výrobu čisté energie pro tepelné elektrárny v Číně. Svým objemem je to zakázka dosahující téměř jedné miliardy liber, tedy podstatná část celkové výše.“

Video Telefonát Ivana Kytky
video

Telefonát Ivana Kytky

Další dohody se například týkají kontraktů britských architektonických firem, které budou pomáhat při rozvoji části Pekingu, či zavádění britských farmářských výrobků na čínské trhy.

Premiéři rozmlouvali také o arabských nepokojích

Cameron hovořil na schůzce s čínským protějškem hlavně o politických záležitostech. Mluvili o situaci na Blízkém východě a o nepokojích v Libyi. Původně se spekulovalo o tom, že Cameron se na schůzce s čínským protějškem dotkne i otázky lidských práv. Obě země mají také rozdílný názor na vývoj situace v nepokoji zmítané Sýrii.

V posledních měsících Čína bojkotovala rozhovory, které si v rámci jednání Rady bezpečnosti OSN kladly za cíl vypracovat k Sýrii rezoluci. Měla dát najevo protest mezinárodního společenství proti zásahu, jehož se dopustily syrské jednotky na tamních obyvatelích.