Moody's: Výběr vkladů z bank může Řecku pěkně zavařit

New York - Odliv vkladů z řeckých bank se zrychluje a letos již bankovní systém země ztratil osm procent soukromých depozit. Upozornila na to v dnešní zprávě ratingová agentura Moody's. Dodala, že jakmile z bank odejde 35 procent vkladů, ocitnou se řecké finanční ústavy kvůli nedostatku hotovosti v těžkých problémech.

Podle agentury se odliv zrychlil zejména v květnu a červnu. Může za to zvýšené domácí politické napětí a nejistota ohledně ochoty evropských zemí pokračovat v pomoci předlužené zemi. To zvyšuje mezi obyvatelstvem strach z vyhlášení státního bankrotu s ničivými dopady na banky.

Podle údajů řecké centrální banky vkladatelé vybírali v prvním čtvrtletí z řeckých bank úspory tempem 1,5 až dvou miliard eur měsíčně. Loni stáhli z domácích bank zhruba 30 miliard eur, což představovalo přes 12 procent objemu úspor.

Vybírání vkladů zřejmě přiživila recese

Moody˙s odhaduje, že asi polovinou se na stahování peněz z bank podílí efekt „spalování hotovosti“, který je důsledkem ekonomického propadu. Lidé vybírají úspory, aby si jimi kompenzovali snížené příjmy. Druhou polovinu stahují vkladatelé kvůli obavám z krachů bank a převádějí je do zahraničí, kupují za ně zlaté mince nebo je uschovávají v bezpečnostních schránkách bank, uvedla Moody's.

„Potenciál dalšího odlivu vkladů je pro banky velkým rizikem, protože náladu vkladatelů ovlivňuje nepříznivý politický vývoj a schopnost Řecka včas splácet své dlužní závazky,“ komentovala Moody's. Pro řecké banky to podle agentury představuje „klíčové negativum pro jejich kredit“.

Řecko bloudí v bludném kruhu

Řecká ekonomika v prvním čtvrtletí propadla o 5,5 procenta. V posledním loňském kvartále přitom ztratila 7,4 procenta. Recesi v Řecku přiživují úspory, které podvazují ekonomiku. Země ale šetřit musí. Investoři mají obavy, že Řecko nebude své vysoké dluhy schopné splácet, a tak vyhnaly úroky z půjček Řecku do takových výšek, že si země není schopná na finančních trzích půjčovat. Nad vodou ji tak drží jen půjčky od Mezinárodního měnového fondu a Evropské unie.

Jen za poslední rok a půl klesly platy v zemi v důsledku úspor o deset až patnáct procent. Řecko se přitom minulý týden dohodlo s Evropskou unií a Mezinárodním měnovým fondem na dalších škrtech. Nová opatření, která mají do státního rozpočtu v příštích čtyřech letech přinést 28 miliard eur, podle odhadů analytiků sníží výdělky a důchody o další tři až čtyři procenta.